Subiect "Calcul pensie" Deschis de Albert Andreea la data: 10/22/2012 12:48pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Albert Andreea la data: 10/22/2012 12:48pm
Gen:f
Data nasterii:06.02.1956
Stagiul de cotizare:39 ani si 7 luni
Alte date:
Intrebare: Am intrat in campul muncii la varsta de 16 ani si 11 luni si pana in anul 2012 luna 08 am lucrat fara intrerupere.
Pensia calculata de Casa Judeteana de Pensii a fost de 1070 Ron.
Mi se pare foarte putin, nu corespunde cu pensia pe care am calculat-o pe programul de calcul de pe www.lapensie.ro , pensia pe care am calculat-o pe 'calcul pensie " pana in anul 2010 inclusiv mi-a dat suma de 1255.
Vreau sa va intreb ce sfat imi dati, daca trebuie sa fac contestatie pentru recalculare?
Mentionez ca am avut salarii in jur de 1500 -2000net si am primit si sporuri de 15% care au fost incluse pe langa salariu si au fost impozitate la vremea respectiva.
Perioada in care am fost minora si am lucrat se plateste normal? Sporul de 15% se calculeaza separat sau ramane vechimea normal$?
Va multumesc frumos!
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 10/23/2012 7:12am
Din datele prezentate nu rezulta ca ati calculat pensia pe site-ul nostru si cu parere de rau constatam ca nu avem datele necesare pentru a putea sa analizam situatia dv. In aceasta situatie nu putem deduce ca ati facut un calcul corect si nu putem sa va sfatuim sa faceti contestatie.
Calculul pensiei nu se face diferit in functie de varsta.
Conform Codului muncii art 13 alin (1) o persoana dobandeste capacitatea de munca la implinirea varstei de 16 ani.
Re: Calcul pensie
Scris de: Albert Andreea la data: 10/25/2012 3:37pm
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Numele pe care am facut calculu de pensie este Albert Vergina
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 10/27/2012 9:07am
Ne pare rau ca nici acum nu am gasit calculul dv.
Va precizam ca noi selectam programele dupa adresa de mail si la adresa de mail data la aceste doua mesaje nu sunt deschise programe de calcul.
Re: Calcul pensie
Scris de: Albert andreea la data: 10/27/2012 11:08am
Numele de la introducerea datelor
Persoane:

Albert Vergina
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1