Subiect "Pensionare anticipata partiala" Deschis de GRIGORE RODICA la data: 10/23/2012 5:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipata partiala
Scris de: GRIGORE RODICA la data: 10/23/2012 5:35am
Gen:F
Data nasterii:24.05.1959
Stagiul de cotizare:februarie 1983- pana in prezent
Alte date:
Intrebare: In luna ianuarie 2013 sunt nevoita sa intrerup activitatea. Conform calculului varstei de iesire la pensie abia in anul 2015, luna octombrie as putea solicita pensionare anticipata partial. As dori sa stiu cum pot contribui in continuare la fondul de pensii ca sa cumulez vechime? Studiile universitare se iau in calculul varstei de pensioanre anticipata partial? Care este suma minima cu care trebuie sa contribui atat la fondul de pensii cat si la asigurarile de sanatate si cum trebuie sa procedez si care va fi procentul de penalizare?
Multumesc anticipat pentru un raspuns.
Re: Pensionare anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 10/24/2012 3:18am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 24 octombrie 2020, la varsta standard de pensionare de 61 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensionarea cu pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 56 ani si 5 luni adica in 24 octombrie 2015 daca atunci aveti stagiul de cotizare de 31 ani si 5 luni fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru studii universitare.
Va puteti completa stagiul de cotizare incheind cu Casa teritoriala de pensii un Contract de Asigurare Sociala pe perioada de timp care va lipseste. Contributia minima lunara care se plateste in cazul unui astfel de contract se stabileste in fiecare an prin bugetul asigurarilor sociale. In anul 2012 aceasta contributie minima a fost stabilita la 232 lei.
Pentru asigurarea de sanatate cereti informatii la Casa judeteana de sanatate unde veti incheia un contract similar.
Re: Pensionare anticipata partiala
Scris de: GRIGORE RODICA la data: 10/25/2012 2:22am
Gen:F
Data nasterii:1959
Stagiul de cotizare:din februarie 1983-pana in prezent
Alte date:
Intrebare:Multumesc foarte frumos pentru raspunsul prompt. Daca se poate va rog sa-mi mai raspundeti la o intrebare. Daca de la 01.01.2013 merg in somaj, perioada de somaj se ia in calcul la perioada de cotizare in vederea pensionarii anticipate partial?

Multumesc pentru raspuns.
Re: Pensionare anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 10/26/2012 8:15am
Perioada de somaj se considera stagiu de cotizare si se ia in calcul pentru pensia anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1