Subiect "cand pot iesi la pensie de limita de varsta" Deschis de ion ghita la data: 10/24/2012 5:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie de limita de varsta
Scris de: ion ghita la data: 10/24/2012 5:13am
Gen:masculin
Data nasterii:18.07.1958
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:
Mii de scuze pentru greseala din mesajul anerior, revin cu data de nastere corecta si va multumesc foarte mult pentru amabilitate.
Cand pot iesi la pensie la limita de varsta dupa noua lege a pensiei, avand in vedere urmatoarele: sunt angajat din 14.07. 1976
In perioadele 01.01.1985-01.09.1998 si 01.01.1999-31.12.2001, beneficiez de grupa I de munca.
In legatura cu precizarea in ce categorie de grupa au fost echivalate stagiile de gr. I (conditii speciale sau conditii deosebite) dupa aprilie 2001 nu pot sa va spun, insa va pot spune (daca cumva o sa va ajute) cum mi-a fost trecuta in cartea de munca prima perioada ,,incadrat in gr. I-a de munca in procent de 100% din timp conf. MMPS nr. 50/1990, Anexa 1, poz. 12”. Mentionez ca, cea de-a doua perioada nu o am trecuta in cartea de munca deoarece am obtinuto in urma unei hotarari judecatoresti dupa ce luasem cartea de munca, insa eu cred ca este valabila hotararea judecatoreasca.
Va multumesc foarte mult
Re: cand pot iesi la pensie de limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 10/25/2012 2:34am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 18 iulie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca. In aceasta privinta nu va putem ajuta deoarece echivalarea stagiilor de cotizare in locurile de munca incadrate in anexa I la ordinul 50/1990 in conditii speciale s-a facut la interventia angajatorului prin intocmirea unor documentatii. Va propunem sa verificati anexele 2 si 3 de la legea pensiilor 263/2010 astfel :
- Verificati mai intai daca societatea in care ati lucrat stagiile in gr I de munca se afla nominalizata in anexa 3 la aceasta lege.
- Verificati daca locul dv de munca se afla in anexa 2 la lege in pozitiile nominalizate in dreptul societatii dv in ultima coloana din anexa 3.
Daca veti gasi societatea in anexa 3 si locul de munca in anexa 2 atunci stagiul in gr I se echivaleaza cu conditii speciale.
Pentru stagiul de 16 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 8 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 44 ani.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 presupunem 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiile in gr I de munca au fost echivalate cu conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani adica in 18 iulie 2015.
Daca stagiile in gr I au fost echivalate cu conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 6 luni adica in 18 ianuarie 2020.
In varianta doua aveti dreptul la pensionarea cu pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani adica in 18 iulie 2018.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1