Subiect "pensie anticipata" Deschis de marcela la data: 10/26/2012 5:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: marcela la data: 10/26/2012 5:07am
Gen:f
Data nasterii:17 aug.1959
Stagiul de cotizare:29 ani[din care 16 ani 4 ore si pensie gr 3]
Alte date:16 ani lucrati cu 4 ore si pensie gr.3.
Intrebare:daca am fost pensionata gr 3 dar din 1996 pina acum dar am si lucrat fara intrerupere acum pensia mi-a fost suspendata si lucrez in continuare pot beneficia de pensie anticipata sau anticipata partial? la ce data?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/27/2012 10:02am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 17 februarie 2021, la varsta standard de pensionare de 61 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensionarea cu pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, de la varsta de 56 ani si 6 luni adica dupa 17 februarie 2016 daca realizati stagiul complet de cotizare de 31 ani si 5 luni.
In legislatia pensiilor nu exista o prevedere privind modul de calcul al stagiului de cotizare in perioada cand ati beneficiat de pensie de invaliditate de gr III si ati lucrat cu program de 4 ore zilnic.
Noi interpretand prevederile legii pensiilor 19/2000 credem ca vi se considera 8 ani de stagiu si realizati un stagiu de cotizare de 21 ani fara a se lua in calcul stagiul asimilat pentru pensie de invaliditate. In acest caz nu puteti realiza stagiul de cotizare necesar sa beneficiate de pensie anticipata.
Totusi va sfatuim sa mergeti la Casa de pensii teritoriale de care apartineti pentru a cere informatii in aceasta privinta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1