Subiect "Simulare pensie-Este posibil ?" Deschis de Savu Vergil la data: 10/26/2012 7:21pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Simulare pensie-Este posibil ?
Scris de: Savu Vergil la data: 10/26/2012 7:21pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: Simulare pensie-Este posibil ?
Scris de: la pensie la data: 10/29/2012 4:13am
Daca aveti nelamuriri si vreti sa va ajutam trebuie sa le formulate iar noi daca putem va ajutam,
Dv care ati lucrat in proiectare stiti ca rezultatul unui calcul nu depende numai de metoda de calcul ci si de datele introduse in calcul,
Am incercat sa va va ajutam si am accesat ultimul program de calcul pensie pe care l-ati deschis si avem urmatoarele observatii:
1. Nu ati introdus sporul de vechime inainte de aprilie 1992 asa cum explicam noi pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am calculat noi acest spor care este urmatorul :
- Intre septembrie 1976 – august 1981 3 %
- Intre august 1981 – august 1983 5 %
- Intre septembrie 1983 – august 1986 9 %
- Intre septembrie 1986 – august 1991 12 %
- Intre septembrie 1986 – martie 1992 15 %
2. In mesajul dv din vara anului trecut spuneati ca aveti un spor pentru conditii de munca si daca ati obtinut adeverinta puteti introduce acest spor in calcul.
3 Nu cunoastem care a fost situatia dv in perioada noiembrie 2005 – decembrie 2006 dar sumele introduse sunt foarte mici si va sfatuim sa le mai verificati inca odata.
4.Deasemeni tot in mesajul anterior spuneati ca aveti venituri in acord care nu intrau in calculul pensiei.
Introducerea in calcul a acestor sume a fost rezolvata in justitie prin decizia ICCJ 19/2011, Aceasta decizie a ICCJ este data in o actiune nominala a unor persoane care au contestat excluderea sumelor castigate in acord din baza de calcul a pensiei
Pentru a beneficia si dv de aceasta decizie a ICCJ trebuie sa procedati astfel
- Sa obtineti 0 adeverinta de la angajatorul la care ati lucrat in care sa fie specificate sumele castigate de dv in acord global, suplimentar fata de salariul tarifar (luat in calculul pensiei) si daca angajatorul a platit CAS pentru aceste sume castigate in acord global.
Adeverinta va fi prezentata de dv mai intai Casei de pensii iar daca aceasta nu o ia in considerare faceti o contestatie catre Comisia Cntrala de Contestatii si daca nici atunci nu sunteti multumit de rezultat deschideti actiune in justitie. La toate aceste demersuri aduceti argumentele necesare la care am facut referire noi mai sus si la decizia ICCJ 19/2011.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1