Subiect "grupa de munca" Deschis de Ion T. Moga la data: 10/30/2012 1:22pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa de munca
Scris de: Ion T. Moga la data: 10/30/2012 1:22pm
Gen:M
Data nasterii:07.10.1951
Stagiul de cotizare:cca. 40ani
Alte date:am urmatoarele adeverinte cu grupa de munca:
- gr.2 : 9ani+9luni (de la trei firme: 1975-1979,1984-1987,1998-2001).
- gr.1: 2ani+5luni (de la o firma, domeniul minier, unde am lucrat 4 ani si 10 luni in regim de gr.1-50%, 1979-1984)
Intrebari:
a.reducerea varstei de pensionare pentru mine (tab.1) corecta este: 3 ani (9/9+4/10=14ani+7luni, tinand seama ca gr.1 este peste tot in lege dublul gr.2, iar eu am lucrat efectiv aceasta perioada in conditii deosebite) sau 2,5 ani (9/9+2/5=12ani+2luni, pentruca aceste perioade apar efectiv in adeverinta)? In tabel la dvs.am pus perioada pesimista.
b.este corect ca am pus sporul de grupa (25%) la fiecare luna in parte + zero la "punctaj grupa munca", sau imi spuneti dvs. cf. celor de mai sus ce punctaj sa pun de la inceput si sa nu mai pun sporurile pe luni? Ar putea da acelasi rezultat?
c.Pentru cei 4 ani+10 luni de gr. 1-50% am pus spor 25% pe toata perioada in loc de 50% pe 2ani+5luni, este corect?

Multumesc de raspuns si mai ales de facilitatile oferite de program.
Ion Moga
Re: grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 10/31/2012 7:39am
Programul de calcul de pe site nu a fost adaptat inca sa calculeze direct punctajul suplimentar pentru stagiile in grupele de munca.
Dv primiti majorarea punctajelor lunare cu 25 % pentru stagiul ( 9 ani si 9 luni) in gr II de munca si cu 50 % pentru stagiul (de 4 ani si 10 luni) in gr II de munca.
Varianta introducerii directe in coloana de sporuri in % a majorarii punctajelor lunare pentru stagiul in grupa de munca da rezultate aproximative.
Varianta corecta este sa ne comunicati noua (dupa ce faceti modificarile din program precizate de noi mai jos) perioadele lucrate in grupa I (4 ani si 10 luni) si in gr II (9 ani si 9 luni) sub forma “intre zi/luna/an si zi/luna/an” iar noi va facem calculul si va comunicam punctajul suplimentar pe care il veti introduce in caseta corespunzatoare din pagina de intrare in program.
Am verificat datele introduse de dv in program si va propunem urmatoarele modificari :
1- Eliminarea procentelor introduse de dv pentru stagiile in grupele de munca.
2-Introducerea sporului de vechime asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am calculat noi acest spor care este urmatorul :
- Intre septembrie 1980 – august 1983 3 %
- Intre septembrie 1983 – august 1985 6 %
- Intre septembrie 1985 – august 1990 9 %
- Intre septembrie 1990 – martie 1992 12 %
3.In perioada aprilie – iunie 2007 ati introdus salarii mai mari decat limitele date de noi la pagina de la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Aceasta eroare nu modifica rezultatul calculului deoarece progeramul face limitarea automata.
4. Introducerea salariilor ipotetice dupa data calendaristica va da rezultate aproximative care se vor modifica cate putin lunar.
Re: grupa de munca
Scris de: Ion T. Moga la data: 10/31/2012 2:04pm
Gen:M
Data nasterii:07.10.1951
A. comunic perioadele cu grupa de munca:
Firma1-GR.2: 01.09.1975 - 18.03.1976 si
30.09.1976 - 10.09.1979
(intre cele doua perioade am facut armata, cf. tabel)
Firma2-GR.1-50%: 10.09.1979 - 15.07.1984
(Formularea din Adeverinta este: "in perioada 10.09.79 - 15.07.84 a fost incadrat in grupa 1 de munca, anexa 1.3, in procent de 50%, cf. decizia.... In total in grupa 1 de munca a beneficiat de 2 ani, 5 luni, 2 zile").
Firma3-GR.2: 15.07.1984 - 31.12.1987
Firma4-GR.2: 15.06.1998 - 31.03.2001.

Repet rugamintea de a-mi comunica:
A1. perioada corecta de reducere a varstei mele de pensionare, sau data posibilei pensionari, avand in vedere dilema mea din mailul anterior/initial.
A2. Punctajul suplimentar pentru grupa de munca pe care trebuie sa-l introduc in tabel.

B. am operat cele mai importante modificari propuse de dvs. (pct.1 si 2). Pct. 3 nu necesita corectarea (il face programul) si am pastrat salariul real. Pct. 4 la fel, cu speranta unor timpuri mai bune, il voi corecta pe parcurs.
Am mai completat unele sporuri fixe, cf. adeverintelor.

C. ATENTIE: casuta dvs. de "pre-vizualizare" nu functioneaza bine, solicitand aceasta optiune, am pierdut si am rescris de doua ori (la ambele mele comunicari) textul.

Astept raspunsul dvs. cu multumirile aferente,
Ion Moga
Re: grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 11/01/2012 10:23am
A1 In privinta varstei standard de pensionare, reducerii varstei de pensionare si a datelor de pensionare nu facem modificari fata de datele anterioare adica
- Data pensionarii fara reducerea varstei de pensionare 07 octombrie 2016
- Data pensionarii cu reducerea varstei de pensionare 07 aprilie 2014
A2 Punctajul suplimentar pentru stagiile in grupele de munca este de 6,21595 puncte din care 3,23715 puncte pentru stagiul in gr I si 2,97880 puncte pentru stagiul in gr II.
B avem unele dubii in privinta faptului ca ati operat modificarile indicate de noi (de exemplu sporul in % intre ianuarie si martie 2001). Dar daca noi avem dreptate punctajul suplimentar pentru stagiile in gr II se modifica putin si nu mai revenim acestui calcul
C Am verificat functionarea butonului previzualizare si la noi a functionat corect . Verificati daca aceasta disfunctie nu a aparut din cauza unei erori facute de dv, de exemplu introducerea anului curent in caseta corespunzatoare inainte de apasarea butonului “Adauga”. Speram sa nu va suparati daca va dam sugestia ca pe viitor sa concepeti textul intr-un document separat.
Mai avem o observatie pe care am omis-o in mesajul anterior adica in lunile iulie si august 1975 trebue sa selectati codul “F” deoarece se considera stagiu asimilat si in vacanta ultimului an pana la angajare.
Re: grupa de munca
Scris de: Ion T. Moga la data: 11/01/2012 5:02pm
Multumesc pentru raspunsul promt si competent.
Completez pastrand punctele comunicarilor anterioare:

B. aveti dreptate, nu corectasem cele 3 luni din 2001, acum le-am corectat , ca si cele 2 luni din 1975 semnalate tot de dvs.. Desigur nu merita sa reveniti cu calculul punctajului, imi dau si eu seama ca influenta e mica, si oricum este (inca) o estimare.

C. aici cu regret nu pot sa fiu de acord cu dvs.: daca dvs, spuneti ca a introduce anul curent inainte de apasarea butonului “adauga” reprezinta o eroare, atunci formularul dvs. te impinge spre aceasta eroare, casuta cu anul fiind, fara nici o precizare, deasupra celorlalte doua butoane, iar operatiunile , daca nu exista indicatii, se executa in mod logic de sus in jos. Un rezultat pozitiv al micii noastre controverse ar fi totusi o perfectionare a formularului dvs. (introducere de recomandare pasi: a.b.c. sau similar).

D. daca tot am ajuns la momente de sinceritate, din tot dialogul nostru partea cea mai trista este rezultatul: VALOAREA PENSIEI (dupa peste 40 de ani in constructii).
Nu este desigur vina dvs., ci in primul rand a legislatiei, apoi a datei mele de nastere (in raport cu timpurile pe care le traim) si a proastei mele alegeri de a face o facultate.
Colegi si prieteni pensionati dupa alte variante legislative au pensii cu cca. 30-50% mai mari. Cineva pentru care echitatea are valoare si se si pricepe ar putea corecta injustetea crasa a legii actuale. Nu stiu de ce parte a baricadei sunteti dvs., este egal, remarc deocamdata aici cel putin doua zone de mare injustete:
a. puncajul foarte slab pentru facultate (mai bine faceam la seral sau ma faceam brigadier).
b. imposibilitatea alegerii unor ani mai buni (din cei peste 40, 20 sau macar 35) pentru calculul punctajului, aceasta nu numai pentruca unii s-au pensionat cu salariile grase din ultimele cateva luni, iar majoritatea cu cele din ultimii cativa ani, ci pentruca asa este echitabil pentru viata unui om. Algoritmul actual este o aritmetica simplista (care s-ar aplica produselor de pe banda de fabricatie), fiind foarte departe de matematica (care ar fi mai potrivita pentru oameni).
Cu speranta ca in loc sa ne speriem de sloganul lipsei in viitor a fondurilor de pensii ar fi mai constructiv sa imbunatatim legislatia, va multumesc inca odata,
Ion Moga
Re: grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 11/02/2012 8:11am
C Cu regrete sincere trebuie sa va precizez ca opinia celui cu care ati dialogat este ca indicatiile privind introducerea anului in caseta corespunzatoare sunt suficiente. Desigur ca datorita faptului ca acest site este gestionat de mai multe persoane voi aduce la cunostinta observatiile dv celui care se ocupa cu intocmirea programelor si acesta va decide oportunitatea schimbarii.
D In privinta baricadei deasemeni trebuie sa va precizam ca pentru site nu exista baricada politica si-ii vom trata in mod egal pe toti cei care au nevoie de ajutorul nostru indiferent de care parte a baricadei politice se vor afla.
Evident ca fiecare din noi are convingerile sale politice dar acestea se vor manifesta in afara site-ului.
In privinta legislatiei pensiilor nu consideram ca avem influenta necesara pentru a o schimba si atunci ne limitam la a trata totul conform regulilor matematice la care faceti referire si dv adica : se dau datele urmatoare (aici intra si legislatia) si se cere solutia
Avand in vedere varsta dv si cu ingaduita dv va spun parerea cuiva mai in varsta ca nu este potrivit sa regretati anumite decizii anterioare deoarece aceasta nu va ajuta si pentru modul cum ganditi sunt convis ca la momentul respectiv ati ales solutia mai buna.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1