Subiect "cand pot iesi la pensie?" Deschis de Margineanu Aurel la data: 10/31/2012 4:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie?
Scris de: Margineanu Aurel la data: 10/31/2012 4:36am
Gen:masculin
Data nasterii:1950 februarie 21
Stagiul de cotizare:25 ani
Alte date:pensionar gradul 2 invaliditate din 1995 cu revizuire anuala.
Intrebare:dupa legislatia in vigoare cand pot iesi la pensie?deocamdata ma internez anual in spital ,fara sanse de vindecare si merg la comisie in fiecare an.Medicul care ma ingrijeste mi-a zis ca se calculeaza anii de invaliditate (3 luni pentru fiecare an)si se adauga la stagiul de cotizare obligatoriu-este real?sau trebuie sa astept pana la 65 de ani?-mai sunt 2 ani de comisie.Multumesc anticipat pentru raspuns.Cu stima.M A
Re: cand pot iesi la pensie?
Scris de: la pensie la data: 11/01/2012 7:58am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 21 februarie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani
Aveti dreptul la scutirea de revizuire medeicala anuala conform art 79 alin (1) litera a) daca medicul de la comisia de revizie medicala constata ca invaliditatea dv v-a afectat ireversibil capacitatea de munca.
Perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate se considera stagiu de cotizare asimilat si se ia integral (an/an) in calculul stagiului de cotizare si al punctajului pensiei cu exceptia pensiei anticipate partiale la care dv nu aveti dreptul deoarece nu aveti stagiul total de cotizare de 35 ani..
In cazul recalcularii pensiei daca vi se modifica gradul de invaliditate sau a pensiei pentru limita de varsta perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate se ia in calculul punctajului pensiei in loc de salariu pensia primita.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1