Subiect "baza de calcul a contributiei individuale de asig. soc." Deschis de NELU la data: 10/31/2012 4:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
baza de calcul a contributiei individuale de asig. soc.
Scris de: NELU la data: 10/31/2012 4:43am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In adeverinta eliberata de CNP privind datele necesare stagiului de cotizare si a punctajului mediu,in vederea stabilirii pensiei,apar 28 luni in care : -baza de calcul a contributiei individuale de asig soc nu este completata;-venitul realizat este comletat; -numarul de zile lucrate este comletat.
Acestea sunt : aug.2007-oct.2008 si iunie.2009-iunie.2010
Intrebare: punctajul lunar se determina cu formula : a) (venit realizat lunar)/(cistig salarial mediu brut din luna resp_INS) sau cu formula : b) (baza de calcul a contributiei individ. de asig soc)/(cistig salarial mediu brut din luna resp_INS) ; Daca se folos. b) cum se poate solutiona intervalul descris mai sus,cele 28 luni.
Multumec anticipat
Re: baza de calcul a contributiei individuale de asig. soc.
Scris de: la pensie la data: 11/01/2012 8:00am
Nu putem analiza situatia adeverintei primite de dv de la Casa de pensii deoarece nu avem toate informatiile necesare.
Pentru cazul in care venitul nu depaseste limitele venitului aratate de noi la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Cele doua variante sunt similare in cazul in care veniturile lunare nu depasesc limitele de mai sus.
Adica dupa aprilie 2001 punctajul lunar se calculeaza astfel :
- Daca veniturile (salariile) nu depasesc limitele aratate de noi baza de calcul a CAS-ului corespunde cu venitul realizat si calculul se face prin “venitul realizat/salariul mediu lunar realizat pe economie comunicat de INS”
- Daca veniturile (salariile) depasesc limitele aratate de noi calculul se face prin “limita maxima a salariului luat in calcul /salariul mediu lunar realizat pe economie comunicat de INS”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1