Subiect "Trecere de la gradul 3 la 2" Deschis de Strugariu Dorica la data: 11/01/2012 10:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Trecere de la gradul 3 la 2
Scris de: Strugariu Dorica la data: 11/01/2012 10:34am
Gen: feminin
Data nasterii: 9.08.1960
Stagiul de cotizare: 14 ani
Alte date:
Intrebare: Stimate domn/doamna, In urma unui accident de munca mi-am pierdut mana dreapta de la incheietura. Pe decizia de pensionare este trecuta amputarea post tr. antebrat drept 1/3. Gradul de invaliditate avut la data revizuirii a fost initial II. Din cauza ca societatea unde imi prestam serviciile ,in momentul accidentarii, a mituit doctorul care a decis initial gradul II de pensionare, a facut ca sa fiu incadrata la gradul de invaliditate III pe motiv ca "sunt capabila sa muncesc sau sa imi gasesc de munca cu o singura mana". Din cauza lipsei banilor nu am reusit sa dau bani medicului pentru schimbarea deciziei asa ca am fost constransa sa accept situatia impusa. Am o pensie de 410 ron pe luna si nu reusesc sa ma mai descurc.De angajat nici nu se pune vorba pentru ca nimeni nu da credit unei persoane handicapate, nimeni nu doreste sa angajeze o persoana cu o singura mana. Sotul meu si-a pierdut serviciul si nu are nici un venit. M-am interesat cum poti trece de la gradul 3 la gradul 2 si toti medicii mi-au dat acelasi raspuns "Trebuie sa mai scoateti niste boli pt ca lipsa mainii nu este suficienta". Exista vreo lege care ma poate ajuta? Nu exista alta posbilitate de a primi ceea ce mi se cuvine de drept? Chiar trebuie sa mai inventez niste boli ca sa trec la gradul II? Astept cu nerabdare raspunsul si sfatul dumneavostra!
Re: Trecere de la gradul 3 la 2
Scris de: la pensie la data: 11/02/2012 5:31am
Ne pare rau pentru situatia in care va aflati si pentru faptul ca nu putem sa va ajutam cu un sfat util.
Gradul de invaliditate poate sa-l stabileasca numai medicul expert de la comisia de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa de pensii teritoriale de care apartineti.
Criteriile si instructiunile dupa care se stabileste gradele de invaliditate nu sunt stabilite prin lege ci prin instructiuni interne pe care nu le cunoastem.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1