Subiect "Pensie anticipata partiala" Deschis de Moica Z la data: 11/01/2012 11:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partiala
Scris de: Moica Z la data: 11/01/2012 11:25am
Gen: F
Data nasterii: 04.06.1956
Stagiul de cotizare: 35 ani
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Am primit de 2 zile instiintare ca voi fi bagata in somaj.
Avand datele necesare pentru pensionare anticipata partiala, am cerut acordul conducerii pentru a-mi intocmi dosarul de pensionare.In 2-3 zile adun toate actele si mi le depun la casa de pensii.
Intrebare: exista vreo lege in care insitutia este obligata sa ma tina pana la iesirea deciziei mele de pensionare, sau ma poate da afara cu preaviz?
Cu multumiri
Monica Z
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 11/02/2012 5:32am
Conform art 56 litera d) din legea 53/2003 Codul muncii modificat prin legea 40/2011 angajatorul are dreptul sa declare incetarea de drept a contractului dv individual de munca de la data comunicarii deciziei de pensionare cu pensie anticipata partiala
Opinia noastra este ca daca angajatorul nu va acorda anumite avantaje pentru a alege solutia de a cere pensie anticipata partiala in loc de somaj era avantajos sa treceti in somaj si dupa terminarea perioadei de somaj sa cereti pensie anticipata partiala deoarece in acest caz peste un an pensia anticipata partiala avea diminuarea mai mica cu cca 9 %
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1