Subiect "Acord global si prime" Deschis de Patrascu Paraschiva la data: 11/02/2012 3:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Acord global si prime
Scris de: Patrascu Paraschiva la data: 11/02/2012 3:19am
Se poate calcula ce punctaj as obtine suplimentar, in cazul castigarii unui eventual proces cu casa de pensii, legat de veniturile realizate prin acord global si prime?
Am fost la casa de pensii cu o adeverinta in care sunt trecute aceste venituri, iar functionara mi-a spus ca trebuie sa depun adeverinta la ei, casa de pensii o sa-mi dea un raspuns negativ, iar cu acest raspuns sa merg in instanta.
As vrea sa pot calcula dinainte, pentru ca nu vreau risc sa ma trezesc cu o pensie mai mare cu 5 lei, dupa atata efort, timp si bani cheltuiti prin tribunale.

Cu mii de multumiri!
Re: Acord global si prime
Scris de: la pensie la data: 11/03/2012 8:27am
Mai intai trebuie sa precizam ca probabil va referiti la castiguri realizate inainte de aprilie 2001.
Calea indicata de functionara este aproximativ exacta deoarece dupa raspunsul dat de Casa de pensii trebuie sa faceti o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii si abia dupa raspunsul negativ al acesteia deschideti o actiune juridical (la tribunal)
Dar trebuie sa va precizam ca opinia noastra este ca aveti sanse sa obtineti intoducerea in calcul a sumelor castigate in acord inainte de aprilie 2001 daca in motivarea actiunii aduceti ca argument decizia ICCJ 19/2011, Aceasta decizie a ICCJ este data in o actiune nominala a unor persoane care au contestat excluderea sumelor castigate in acord din baza de calcul a pensiei
Spre deosebire de sumele castigate in acord noi credem ca aveti sanse minime sa obtineti in instanta introducerea in calcul a primelor primite inainte de aprilie 2001.
In privinta posibilitatii de calcul a influentei sumelor castigate in accord va sugeram sa utilizati programul de calcul de pe site unde deschideti doua programe, unul fara sumele castigate in ccord si altul si cu acestea.
Va sugeram totusi ca dupa completarea celor doua programe sa reveniti pentru a va face o verificare a datelor introduse si a va da indrumari suplimentare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1