Subiect "drept la pensia de urmas" Deschis de gabriel la data: 11/02/2012 5:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
drept la pensia de urmas
Scris de: gabriel la data: 11/02/2012 5:27am
Gen:
Data nasterii: 27.01.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Tatal meu a decedat acum 12 ani iar eu am beneficiat de pensie de urmas pana la terminarea studiilor. Mama mea era pensionata pe caz de boala dar anul trecuta pierdut aceasta pensie iar in momentul de fata nu are nici un venit. De la casa de pensii i s-a comunicat ca nu poate sa mai beneficieze de pensie de urmas dar fara alte expicatii. Tatal meu a lucrat la CFR a suferit un accident de munca in sensul ca a fost electrocutat(era mecanic de tren) iar decesul a survenit dupa cativa ani din cauza TBC-ului. Nu mai stiu exact ce stagiu de cotizare avea dar stiu sigur ca undeva la 20 ani.Mama are un stagiu de cotizare de 18 ani si tot de la casa de pensii i s a comunicat ca nu poate sa iasa nici la pensie anticipata nici anticipata partial.Ma puteti ajuta cu un raspuns daca poate sau nu intradevar sa obtina o pensie de urmas sau nu?

Multumesc frumos!
Re: drept la pensia de urmas
Scris de: la pensie la data: 11/03/2012 9:04am
Ati furnizat multe date inutile in schimb nu ati precizat a cui este data de nastere.
Daca data de nastere este a mamei dv conform legii unitare a pensiilor 263/2010 are dreptul la pensie de urmas cand realizeaza varsta standard de pensionare de 61 ani si 4 luni.
Re: drept la pensia de urmas
Scris de: gabriel la data: 11/06/2012 4:45am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru raspuns. Data nasterii este a mamei da. O rectificare as dori sa fac. Stagiul de cotizare al mamei este de 30 ani dintre care 17 ani grupa a II a.
Multumesc frumos!
Re: drept la pensia de urmas
Scris de: la pensie la data: 11/07/2012 7:50am
Cu parere de rau va comunicam ca cei de la Casa de pensii au dreptate.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere mama dv are dreptul la propria pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 27 mai 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 4 luni
Pentru stagiul de 17 ani lucrati in grupa II beneficiaza de un spor de vechime de 4 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu total de cotizare de 34 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 17 ani in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si are dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 10 luni adica in 27 noiembrie 2016
Are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 13,50 %, la varsta de 56 ani si 4 luni adica in 27 mai 2015.
La varsta de de 61 ani si 4 luni adica in 27 mai 2020 are dreptul sa opteze intre propria pensie si pensia de urmas daca perioada de casatorie a fost de minim 15 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1