Subiect "clarificare" Deschis de Andrei Serbanescu la data: 11/02/2012 12:13pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
clarificare
Scris de: Andrei Serbanescu la data: 11/02/2012 12:13pm
Gen:B
Data nasterii:17.05.1952
Stagiul de cotizare: peste 36 de ani
Alte date: Multumesc pt raspunsurile prompte. Mai am o intrebare: In cazul in care (ipotetic) depun dosarul de pensionare partiala anticipata in luna ianuarie 2013, de exemplu, fara a depune si dovada incetarii activitatii, iar decizia de pensionare apare in (de ex.) noiembrie 2013
Intrebare: Voi INCASA PENSII RETROACTIVE (cu penalizarile de rigoare)la data la care voi depune dovada de incetare a activitatii?
Multumesc inca o data pentru promptitudine si pentru toate informatiile utile pe care mi le-ati dat
Re: clarificare
Scris de: la pensie la data: 11/03/2012 7:49am
Noi am crezut ca raspunsul nostru dat anterior in aceasta chestiune a fost clar.
Daca nu a fost inteles repetam :
Daca la data depunerii dosarului nu se depune dovada incetarii activitatii atunci pensia se acorda (se calculeaza) de la data depunerii dosarului si se introduce in plata de la data incetarii activitatii. In perioada intre data depunerii dosarului si data depunerii dovezii de incetare a activitatii pensia este suspendata
Deci in perioada anterioara datei depunerii dovezii de incetare a activitatii pensia anticipata partiala fiind suspendata nu veti primi nicio suma pentru aceasta perioada.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1