Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de palcau maricica la data: 11/03/2012 1:21pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: palcau maricica la data: 11/03/2012 1:21pm
Gen:feminin
Data nasterii:08-04.1955
Stagiul de cotizare:in jur de 27 de ani
Alte date:acum lucrez in italia
Intrebare:cine ar putea sa ma ajute sami calculez pensia si sa stiu de as putea sa beneficiez de iesira la pensie anticipata partiala.Am lucrat si in RO.si in ITALIA.in RO,am lucrat in mai multe locuri si nu stiu cum as reusi sa va trimit datele mele,cu ceea ce am lucrat,ca cineva sa ma ajute ,sau trebuie sa vin neaparat acasa ???VA MULTUMESC SI VA ROG SA MA SCUZATI !!!PALCAU
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 11/05/2012 2:29am
Noi am instalat pe site un program de calcul pensie cu ajutorul caruia cei care au datele necesare pot sa-si calculeze singuri pensia.
Daca aveti dificultati in utilizarea programului reveniti pe forum si va vom ajuta.
Programul de calcul de pe site calculeaza numai pensia pentru perioada lucrata in Romania.
Pentru perioada lucrata in Italia vi se calculeaza pensia conform legislatiei Italiene.
Inainte de utilizarea programului cititi indrumarile date de noi pe site si mai cu atentie cele de la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
http://www.lapensie.com/logare.php
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: palcau maricica la data: 11/05/2012 1:34pm
Gen:feminin
Data nasterii:08-04-1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:va multumes mult si am citit tot.Dar dificultate este ca am incercat sa-mi inscriu datele pe care le detin si nu reusesc.Eu am lucrat la ELECTROMAGNETICA ,apoi la RELON PANDURI-BUCURESTI,apoi la VASE EMAILATE -FOCSANI,apoi la un SRL CA VINZATOATE,si am si cotizat la casa de pensii.Si aici e dificultatea caci am intreruperi,intre aceste locuri de munca.si nu peste tot am trecut salariul.As vrea sa mai stiu ,ca noua ni s-a spus ca e o conventie intre statul italian si cel roman ,ca cei ce au lucrat si lucreaza in italia,vor beneficia de anni acestia de aici din italia ca un cumul la anii din romania.Doar anii ne vor ajuta ,nu si retributia.va multumesc palcau maricica
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 11/09/2012 1:13am
Ne cerem iertare pentru intarzierea raspunsului.
In privinta programului de calculare pensie avem urmatoarele observatii :
- Ati deschis doua programe diferite dar nu ati completat datele, cu exceptia unui program in care ati introdus gresit punctaj suplimentar pentru stagiul in grupa de munca.
- Punctajul suplimentar in grupa de munca depinde de punctajele anuale obtinute pe perioada stagiului de cotizare in grupa de munca. Va sfatuim sa stergeti acest punctaj si dupa completarea datelor reveniti si va calculam noi acest punctaj.
- Completati in program datele pe care le aveti indiferent daca au continuitate sau nu
- Incercati sa obtineti o adeverinta, de la angajatorii, pentru perioadele in care nu aveti salariul trecut in carnetul de munca.
- Daca nu puteti procura adeverinta din diverse cauze nu completati salariul dar in coloana de coduri selectati “N”
- Dupa ce completati datele pe care le aveti reveniti si dupa verificarea lor vom face observatii si va vom da indrumari.
Daca aveti carnetul de munca in posesia dv acesta trebuie prezentat la una din Casele de pensii teritoriale din Romania pentru scanare
Atat procurarea adeverintei cat si scanarea carnetului de munca pot fi facute si de o alta persoana cu domiciliul in Romania daca o imputerniciti prin o procura eliberata de ambasada sau consulatul Romaniei din tara in care va aflati.
Referitor la cumularea stagiilor in doua tari ale UE este adevarat ca desi se calculeaza doua pensii dsiferite in cele doua tari stagiile se cumuleaza, ca vechime, pentru deschiderea dreptului la pensie atat in Romania cat si in Italia.
Pentru unele informatii privind pensile comunitare puteti accesa site-ul Casei Nationale de pensii din Romania de la adresa :
http://www.cnpas.org/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
“Relatii europene”
sau adresandu-va direct institutiei din Italia care se ocupa de pensii si la care au fost platite cotributiile de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1