Subiect "Este posibil ca Noua Lege a pensiilor sa fie modificata" Deschis de savu virgil la data: 11/07/2012 5:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Este posibil ca Noua Lege a pensiilor sa fie modificata
Scris de: savu virgil la data: 11/07/2012 5:24am
Gen:M
Data nasterii:01.03.1950
Stagiul de cotizare: 41 ani
Alte date:Scaderea cu 2 ani a varstei de pensionare pt. gr.a 2 a
Intrebare: Vreau sa ies la pensie la 01.03.2013 si apoi sa ma reangajej ,pentru inca 2 ani. Daca ma pensionez acum (01.03.2013 ) si dupa decizia de pensionare care este definitiva,apar modificari la Lege eu nu mai pot beneficia de acestea. In final va rog sa ma sfatuiti cum sa aleg solutia cea mai buna. Si daca exista o astfel de varianta . Va multumesc ! Cu stima ! S V
Re: Este posibil ca Noua Lege a pensiilor sa fie modificata
Scris de: la pensie la data: 11/08/2012 12:01pm
Intrebarea este confuza si am putea sa va raspundem cu precizie numai dupa legislatia actuala sau daca ne spuneti ce modificari vor fi aduse legii pentruca noi nu putem face previziuni.
Am mai discutat cu dv si atunci nu ati precizat ca aveti stagiu de cotizare recunoscut in grupa superioara de munca,
Daca in 01 martie 2013 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta dupa aceasta data puteti sa va angajati si sa cumulati pensia cu salariul pe o perioada nedeterminata dupa care ramaneti cu pensia, Pensia pentru limita de varsta este un drept care nu mai poate fi pierdut.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1