Subiect "calcul pensie anticipata partiala" Deschis de Costea Valeria la data: 11/07/2012 9:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie anticipata partiala
Scris de: Costea Valeria la data: 11/07/2012 9:35am
Gen:feminin
Data nasterii:18.09.1954
Stagiul de cotizare:33 ani 11 luni 27 zile
Alte date:
Am depus dosarul de pensie in 5.09.2012si am incetat activitatea ca profesor gradI in 30.08.2012. Azi 07.10.2012 am primit decizia de pensie cu:
-total puncte realizate:43.09757;
-punctaj mediu anual 1.45273
-cuantum nediminuat pensie:1065 lei
-procent diminuare:17.25%
-numar luni anticipate:23
-valoare diminuare:184 lei
-total drepturi:881 lei;

Intrebare:

1. Eu am facut si anul V de specializare si la perioade asimilate mi-au luat in considerare doar cei 4 ani. De ce?

2.In programul de calcul de pe site din 01.02.2011 si pana in 01.09.2012 eu am trecut N pentru ca nu s-au mai trecut
sumele in cartea de munca. Pensia calculata de program a fost de 948lei.
E corect? Diminuarea se aplica in program? Eu nu am vazut-o.

2. In 01.08.2014 cand trec la pensie de limita de varsta
se mai adauga ceva la 1065 lei sau nu?
Re: calcul pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 11/09/2012 2:13am
1.Anul V de specializare nu va putem spune din ce cauza nu a fost luat in calcul si pentru aceasta trebuie sa va adresati Casei de pensii, este posibil sa nu fi prezentat actele necesare sau ca functionarii Casei de pensii sa fi considerat ca anul de specializare nu se incadreaza in expresia din art 49 alin (1) litera b) “pe durata normala a studiilor respective”.
2 Introducerea codului “N” in program are ca rezultat introducerea in calcul a salariului minim pe economie din acea perioada. Daca dv in acea perioada ati avut un salariu mai mare va rezulta un punctaj mai mic decat cel real pentruca in programul casei de pensie se introduce salariul real, acesta fiind in arhiva electronica a acesteia.
Programul de pe site-ul nostru calculeaza pensia nediminuata si diminuarea trebuie sa o calculati dv.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
- Nu ati introdus sporul de vechime determinat asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am calculat noi acest spor pe care trebuie sa-l introduceti si anume :
Intre septembrie 1983 - august 1988 6 %
Intre septembrie 1988 - martie 1992 9 %
Sporurile introduse de dv in suma fixa inainte de aprilie 2001 trebuie sa corespunda cu cele continute in adeverinta de la angajator.
3 Cand realizati varsta standard de pensionare adica in 18 iulie 2014 pensia dv se transforma din oficiu in pensie pentru limita de varsta, se elimina diminuarea si nu se mai adauga nimic daca nu ati avut stagii de cotizare asimilate (pensie de invaliditate, studii universitare, stagiu militar) sau daca pe perioada pensiei anticipate partiale nu v-ati angajat si ati lucrat, perioada in care se suspenda pensia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1