Subiect "baza de calcul pentru stabilirea drepturilor de pensie" Deschis de mindroiu magdalena la data: 11/08/2012 3:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
baza de calcul pentru stabilirea drepturilor de pensie
Scris de: mindroiu magdalena la data: 11/08/2012 3:02am
Gen:f
Data nasterii:1955, oct,01
Stagiul de cotizare:320ani
Alte date:
Intrebare:La depunerea cererii pentru pensionare anticipata am prezentat cartnetul de munca,in care este inscris salariul de baza brut de la angajare pana in 01.01.2011 si pe baza caruia a fost stabilita pensia anticipata partiala.
Detin insa si CERTIFICATELE privind stagiul de cotizare, emise de CNPAS pentru perioada 2005-2005, precum si FISA FISCALA anuala pentru perioada 2006-2010,emisa de ANAF,in care veniturile brute lunare efectiv realizate sunt mai mari, incluzand prime si bonusuri lunare, trimestriale si anual.
Va rog sa-mi spuneti daca aceste documente pot fi folosite pentru a solicita o recalculare a nivelului pensiei anticipate partiale de care beneficiez in prezent.
Multumesc,
Re: baza de calcul pentru stabilirea drepturilor de pensie
Scris de: la pensie la data: 11/09/2012 3:28am
Stagiul de cotizare pare a fi cam mare!! Dar aceasta eroare nu are importanta pentru raspuns.
Baza de calcul a pensiei este explicate de noi pe larg la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Concret la intrebarea dv va precizam ca pentru perioada dupa 01 aprilie 2001 Casa de pensii are in arhiva sa electronica toate sumele pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS) si acestea corespund atat cu sumele din scrisorile primite de la Casa de pensii in perioada 2001 – 2005 cat si cu cele consemnate in fisele fiscale. Aceste sume au fost luate in calculul pensiei si deci nu trebuie sa mai cereti recalcularea pentruca raspunsul va fi ca au fost luate in calcul sumele specificate de dv.
Re: baza de calcul pentru stabilirea drepturilor de pensie
Scris de: mindroiu magdalena la data: 11/09/2012 4:30am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:multumesc, am mai inteles ceva!!! :(
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1