Subiect "Daca inghet anul universitar ce trebuie sa fac cu pensia de urmas- o iau in continuare sau trebuie sa merg sa spun la casa de pensii pentru a mi-o opri?" Deschis de gabriela la data: 11/08/2012 6:07pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Daca inghet anul universitar ce trebuie sa fac cu pensia de urmas- o iau in continuare sau trebuie sa merg sa spun la casa de pensii pentru a mi-o opri?
Scris de: gabriela la data: 11/08/2012 6:07pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: Daca inghet anul universitar ce trebuie sa fac cu pensia de urmas- o iau in continuare sau trebuie sa merg sa spun la casa de pensii pentru a mi-o opri?
Scris de: la pensie la data: 11/09/2012 4:24am
Corect ar trebui sa mergeti la Casa de pensii si sa comunicati incetarea conditiilor pentru primirea pensiei de urmas.
Insa conformitate cu art 114 alin (2) din legea pensiilor 263/2010 daca nu faceti dovada continuarii studiilor in fiecare an pensia de urmas se suspenda incepand cu 01 octombrie a anului in curs.
Avand in vedere ca suntem in luna noiembrie dv ar trebui sa stiti daca pensia dv a fost suspendata sau nu.
Re: Daca inghet anul universitar ce trebuie sa fac cu pensia de urmas- o iau in continuare sau trebuie sa merg sa spun la casa de pensii pentru a mi-o opri?
Scris de: gabriela la data: 11/09/2012 7:28pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Abia azi am inghetat anul iar adeverinta de student am dus-o la inceputul anului universitar, adica in octombrie. Deci trebuie sa merg la Casa de pensii. Multumesc!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1