Subiect "Adeverinta ore noapte" Deschis de Camelia la data: 11/09/2012 3:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Adeverinta ore noapte
Scris de: Camelia la data: 11/09/2012 3:11am
Gen: Feminin
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Eliberare adeverinta ore noapte

Buna ziua. Vin si eu cu urmatoarea rugaminte. Sunt noua in postul de la resurse umane si trebuie sa eliberez o adev.ore noapte ptr.un vechi angajat din 1982 pana in 2001. Problema este ca am ani in care a lucrat de noapte ocazional ( intr-o luna 8 ore, in alta 16 ore, apoi jum. de an fara ore noapte, etc.), in alti ani a fost consecutiv de noapte. Conform legii,in luna in care are ore noapte ocazional ,trebuie sa trec suma acordata ...Se poate sa trec doar cate ore are lucrate in luna respectiva? adica sa nu trec valoarea, deoarece aceasta trebuie s-o iau din arhiva contabilitatii .... In speranta unui raspuns cat mai urgent, va multumesc anticipat.
P.S. Cate ore de noapte trebuie sa aiba minim intr-o luna ca s-o iau in calcul la luna intreaga (cumva 40? )
Re: Adeverinta ore noapte
Scris de: la pensie la data: 11/09/2012 3:41pm
Ne pare rau ca nu va putem da indrumari precise in aceasta problema.
Site-ul nu a fost conceput pentru indrumarea functionarilor angajatorilor care trebuie sa-si asume anumite resposabilitati si care trebuie sa ceara indrumari pe cale ierarhica..
Putem sa va dam numai o parere personala pe care dv aveti libertatea sa v-o isusiti sau nu asumandu-va responsabilitatea solutiei alese.
Noi credem ca raspunsul il gasiti in anexa 16 la Hotararea de Guvern 257/2011 “Normele de aplicare a legii pensiilor”.
In aceasta anexa este prezentat modelul adeverintei pentru cei care au lucrat in schimburi unde sporul este dat in % si se dau explicatii ca in cazul in care orele de noapte au fost efectuate ocazional, cum este cazul prezentat de dv, adeverinta trebuie sa contina “sumele acordate, luna de luna, cu titlu spor de noapte”.
Re: Adeverinta ore noapte
Scris de: camelia la data: 11/12/2012 3:42am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc pentru raspuns. Am sperat ca exista o modalitate mai simpla pentru eliberarea acestor adeverinte. Daca este asa , atunci este o munca de sisif pentru cei care le elibereaza . Numai sa fie cu folos.
O zi buna va doresc.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1