Subiect "pensie sociala" Deschis de vladusan dumitra la data: 11/09/2012 5:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie sociala
Scris de: vladusan dumitra la data: 11/09/2012 5:48am
Gen:F
Data nasterii:13.10.1952
Stagiul de cotizare:12ani
Alte date:
Intrebare:
buna ziua,pot beneficia de pensie sociala,sau alfel de indemnizatie ,desi nu am stagiu minim de cotizare de 13 ani si 6 luni.Sotul mai are 5 ani pana la pensie si nici el nu lucreaza.locuim intr-un satuc unde nu exista nici o posibilitate de munca,mai ales pentu niste oameni in varsta ca noi.Am crescut 5 copii (care au familiile si problemele lor)si la varsta asta sunt destul de bolnava (tensiune, osteoporoza).Acum traim din ajutorul social(220 ron) care se duce aproape tot pe medicamente.Multumesc!
Re: pensie sociala
Scris de: la pensie la data: 11/10/2012 5:20am
Din pacate nu puteti beneficia de pensie sociala daca nu aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta.
Pensia sociala se da ca o completare la alta pensie daca aceasta este mai mica decat pensia minima de 350 lei pentru a ajunge la aceasta suma.
Ne pare rau ca nu va putem ajuta cu o solutie de rezolvare a situatiei dv.
Exista o solutie de completare a stagiului minim de cotizare si prin aceasta putand obtine pensie pentru limita de varsta dar dupa cum prezentati dv situatia nu credem ca o veti putea alege.. Completarea stagiului poate fi facuta prin incheierea unui Contract de Asigurare Sociala cu Casa de pensii insa in acest caz trebuie sa platiti timp de 1 an si jumatate o contributie lunara care este aproximativ egala cu ajutorul social pe care il primiti
Re: pensie sociala
Scris de: vladusan dumitra la data: 11/10/2012 5:56am
la pensie :
Din pacate nu puteti beneficia de pensie sociala daca nu aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta.
Pensia sociala se da ca o completare la alta pensie daca aceasta este mai mica decat pensia minima de 350 lei pentru a ajunge la aceasta suma.
Ne pare rau ca nu va putem ajuta cu o solutie de rezolvare a situatiei dv.
Exista o solutie de completare a stagiului minim de cotizare si prin aceasta putand obtine pensie pentru limita de varsta dar dupa cum prezentati dv situatia nu credem ca o veti putea alege.. Completarea stagiului poate fi facuta prin incheierea unui Contract de Asigurare Sociala cu Casa de pensii insa in acest caz trebuie sa platiti timp de 1 an si jumatate o contributie lunara care este aproximativ egala cu ajutorul social pe care il primiti


Multumesc pentru raspuns,dar vreau sa va spun ca daca as face ctr cu casa de pensii mi-ar taia ajutorul social.Nu stiu daca cunoasteti procedura dar noi mergem lunar cu carnetul de munca la vizat si daca e operat in carnet iti spun sec ca "statul iti da bani sa te intretii nu sa iti platesti pentru pensie",ca sa vedeti ce legi proaste avem,daca ai ajutor social nu-ti da posibilitatea sa te duci sa-ti gasesti ceva de lucru pentru ca trebuie sa efectuezi orele in folosul comunitatii care pe la sat se fac cand au si cat au ei chef.DECI PUR SI SIMPLU PREFERA SA TE VADA CUM STAI LA MANA LOR.
Re: pensie sociala
Scris de: la pensie la data: 11/12/2012 1:02am
Noi credem ca fie dv fie cei la care va referiti gresiti.
Incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa de pensii este o cheltuiala nu un venit care sa fie motiv de taiere a ajutorului social.
In plus este o gresala sa se ceara justificare a modului cum se cheltueste ajutorul social daca se face in scop util.
In privinta carnetului de munca noi credem ca cei de la Casa de pensii nu va opereaza in carnet la incheierea contractului, dar acest fapt trebuie sa-l intrebati fie dv fie altcineva din familie la ghiseul Casei de pensii teritoriale de care apartineti cerand si alte amanunte privind acest contract.
Ajutorul social nu trebuie sa-l pierdeti decat atunci cand obtineti pensia care va fi mai mare decat ajutorul social.
Legile nu sunt asa de rele ci uneori interpretarea lor este gresita.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1