Subiect "Calcularea punctajului pentru perioada lucrata in gr.I si gr.II si perioada de deportare in Baragan" Deschis de Seracin Aurel la data: 11/09/2012 5:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcularea punctajului pentru perioada lucrata in gr.I si gr.II si perioada de deportare in Baragan
Scris de: Seracin Aurel la data: 11/09/2012 5:49am
Gen:M
Data nasterii:08.04.1951
Stagiul total de cotizare realizat: 46 ani 11 luni 24 zile din care:
- in conditii normale de munca: 6 ani 11 luni 25 zile;
- in gr.I(Lg.3/1977): 12 ani 1 luni 19 zile;
- in gr.II(Lg.3/1977): 7 ani 1 luni 3 zile;
- stagiu aferent grupe: 7 ani 9 luni 0 zile;
- perioade asimilate: 13 ani 0 luni 7 zile;

Alte date:am fost deportat in Baragan in perioada 19 iunie 1951 - 04 februarie 1956 si beneficiez de drepturile care mi se cuvin conf. Dec. Lege 118/1990: 4 ani 7 luni 16 zile.
Intrebare:
1.Care este punctajul de care beneficiez pentru perioadele lucrate in gr.I si gr.II si cum se calculeaza acest punctaj?
2.Care este punctajul de care beneficiez pentru perioada deportarii in Baragan si cum se calculeaza acest punctaj?
3.Care sunt argumentele legislative in vigoare pentru sustinerea celor doua intrebari?
In asteptarea raspunsului multumesc anticipat.
Re: Calcularea punctajului pentru perioada lucrata in gr.I si gr.II si perioada de deportare in Baragan
Scris de: la pensie la data: 11/10/2012 4:54am
1 Conform art 100 din legea pensiilor 263/2010 punctajele lunsre se majoreaza cu 50% pe perioada stagiilor de gr I si cu 25 % pe perioada stagiilor de gr II. Deci noi nu va putem calcula punctajul suplimentar pentru stagiile in grupele de munca deoarece nu cunoastem nici perioadele lucrate in grupele de munca si nici punctajele lunare
2 Pentru perioada de stramutare in Baragan nu beneficiati de punctaj suplimentar deoarece
- Se considera stagiul asimilat si se acorda punctaj suplimentar celor carora le sunt stabilite drepturi privind vechimea in munca conform decretului-lege 118/1990
-Din cauza varstei pe perioada deportarii nu va incadrati in prevederile art 1 alin (4) din decretul-lege 118/1990 pentru a vi se considera aceasta perioada vechime in munca.
Conform acestor prevederi se considera vechime in munca numai persoanelor care fac dovada ca pe perioada stramutarii nu au putut sa se incadreze in munca in functii pentru care aveau pregatire profesionala.
Pentru a va face o analiza a situatiei si a va da si alte indrumari era bine sa ne mai dati si alte informatii.
In indrumarile care urmeaza noi am considerat urmatoarele:
- Ati beneficiat de pensie pentru limita de varsta incepand cu 08 aprilie 2012 ca urmare a reducerii varstei standard de pensionare cu 4 ani (stagiul de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite)
- Ati beneficiat de pensie de invaliditate gr II in perioada aprilie 1999- aprilie 2012.
Verificand datele introduse de dv in program avem de facut urmatoarele observatii :
a) - Nu ati introdus sporul de vechime determinat asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am calculat noi acest spor pe care trebuie sa-l introduceti si anume :
Intre februarie 1974 - ianuarie 1979 3 %
Intre februarie 1979 - august 1983 5 %
Intre septembrie 1983 - ianuarie 1984 9 %
Intre februarie 1984 - ianuarie 1989 12 %
Intre februarie 1989 - martie 1992 15 %
b) Pe perioada cat ati primit pensie de invaliditate ati selectat, gresit, codul P2. Acesta se selecteaza numai la calculul pensiei de invaliditate si numai pe perioada stagiului potential. De exemplu in cazul dv puteati sa folositi acest cod daca verificati pensia de invaliditate la recalcularea din 2005.
Concret in cazul actual pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate trebuie sa selectati codul “L” si in loc de salariu sa introduceti valoarea pensiei de invaliditate primite.
In privinta punctajului suplimentar pentru stagiile in grupele de munca daca cel introdus in program a fost luat din decizia de pensionare acesta este calculate corect pentruca se calculeaza cu un program de calcul identic pentru toti pensionarii.
Re: Calcularea punctajului pentru perioada lucrata in gr.I si gr.II si perioada de deportare in Baragan
Scris de: david sandor la data: 03/16/2015 4:45am
Gen:masculin
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:sint nascut in baragan 1954 am 17 ani lucrati in rominia ma intereseaza daca pot intra in penie inainte de 65 ani impliniti
Re: Calcularea punctajului pentru perioada lucrata in gr.I si gr.II si perioada de deportare in Baragan
Scris de: la pensie la data: 03/17/2015 7:00am
Pentru David Sandor
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in anul 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru pensia pentru limita de varsta trebuie sa aveti varsta de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru pensie anticipata partiala, diminuata trebuie sa aveti varsta de minim 60 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani
Pentru realizarea stagiului complet de cotizare puteti completa stagiul de cotizare lucrat in Romania cu un stagiu de cotizare lucrat in o tara cu care Romania are incheiat un acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale. Romania are incheiate astfel de acorduri cu toate tarile din Uniunea Europeana.
Pentru faptul ca ati fost nascut in Baragan nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar conform prevederilor decretului-lege 118/1990
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1