Subiect "pensie de varsta" Deschis de nicoleta herea la data: 11/09/2012 5:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de varsta
Scris de: nicoleta herea la data: 11/09/2012 5:53am
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS SI PENTRU ACEST SITE MINUNAT UNDE AM REUSIT DE AM CALCULAT APROXIMATIV VIITOAREA PENSIE DOAR PE PERIOADA LUCRATA FARA PUNCTELE DE LA GRUPA SI FARA 4 ANI DIN PENSIA DE INVALIDITATE PENTRU CA NU AM MAI STIUT CAT AM AVUT INTRE 2004-2007. ORICUM SUNTETI MINUNATI SI VA MULTUMESC
Re: pensie de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/10/2012 6:38am
Desi nu ne displac aprecierile atunci cand sunt meritate trebuie sa va mai temperam entuziasmul si sa va sfatuim ca mai intai trebuie sa va convingeti ca rezultatul este cel care se apropie de cel corect si apoi sa va exprimati multumirea.
Am verificat datele introduse in unul din programe (cel cu cele mai multe luni introduse) deschis de dv si avem urmatoarele observatii:
1. Data de nastere este gresita
2 Nu ati introdus sporul de vechime determinat asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Daca stiam care a fost situatia dv in perioadele in care nu ati introdus salariile va puteam calcula noi acest spor.
3 Salariile introduse de dv in anul 2005 credem ca sunt gresite. Salariile exprimate in lei noi (Roni) au inceput din iulie 2005
4 Pe perioada cat ati primit pensie de invaliditate ati selectat, gresit, codul P2 si P3 si salarii introduse in coloana salarii. Acesta se selecteaza numai la calculul pensiei de invaliditate si numai pe perioada stagiului potential. In cazul calculului pensiei pentru limita de varsta pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate trebuie sa selectati codul “L” si in loc de salariu sa introduceti valoarea pensiei de invaliditate primite iar in cazul ca ati mai fost angajata cu jumatate de norma in perioada de pensie de invaliditate de gr III cumulati salariul cu pensia..
5 Valoarea pensiei de invaliditate poate fi reconstituita in anumite conditii si pentru a va spune cum ne trebuie mai multe informatii si anume :
- Cand ati primit pensia de invaliditate
- Daca pe perioada pensiei de invaliditate s-a schimbat gradul de invaliditate si cand
- Daca in anul 2005 ati primito decizie cu recalcularea pensiei de invaliditate si ce punctaj ati obtinut prin aceasta decizie
6 Punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa 2 de munca il vom calcula noi dupa introducerea corecta a datelor in perioada in care ati lucrat in grupa de munca, perioada pe care trebuie sa ne-o comunicati sub forma din zi/luna/an pana in zi/luna/an.
Vom reveni si cu alte indrumari dupa ce le remediati pe acestea.
Re: pensie de varsta
Scris de: nicoleta herea la data: 11/22/2012 2:42pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1