Subiect "pensie comunitara" Deschis de Codrin Gheorghiu la data: 11/11/2012 10:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie comunitara
Scris de: Codrin Gheorghiu la data: 11/11/2012 10:12am
Genul: M
Data nasterii: 12 aprilie 1947
Am implinit 65 de ani.
Am lucrat in Romania 28 de ani si in Ungaria 15 ani.
Virsta de pensionare in Ungaria este de 62 de ani si vechime 15 ani minim.
As vrea sa stiu daca voi primi pensie din amindoua tarile? sau numai dintr-o tara?
Re: pensie comunitara
Scris de: la pensie la data: 11/12/2012 9:28am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere in Romania aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta din 12 aprilie 2012 de la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In cazul efectuarii de stagii de cotizare in doua tari din UE pensia primita se va numi pensie comunitara si va fi compusa din doua componente calculate separat conform legislatiei din tara respectiva si transmisa in totalitate in tara de domiciliu.
Referitor la cumularea stagiilor desi se calculeaza doua pensii dsiferite in cele doua tari stagiile se cumuleaza, ca vechime, pentru deschiderea dreptului la pensie in cele doua tari. Dv avand indeplinit stagiul minim de 15 ani atat in Romania cat si in Ungaria nu trebuie sa cumulati stagiile din o tara in cealalta
Pentru alte informatii privind pensile comunitare puteti accesa site-ul Casei Nationale de pensii din Romania de la adresa :
http://www.cnpas.org/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
“Relatii europene”
sau adresandu-va direct Casei de pensii unde aveti domiciliul, in Romania sau Ungaria
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1