Subiect "pensionare anticipata" Deschis de nelu la data: 11/11/2012 12:27pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: nelu la data: 11/11/2012 12:27pm
Gen:m
Data nasterii:1 .10.1956
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare:as putea iesi la pensie anticipat daca am 42 de ani cu tot cu gupa...pntr ca cei de la casa de pensii mi au zis ca de drept pot iesi la varsta de 58 d ani si anticipat la 60 de ani ci mie unu mi s a parut cam deplasat si jenant
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/12/2012 10:15am
Ne pare rau ca trebuie sa va sfatuim sa fiti tot asa de exigent cu dv asa cum sunteti si cu functionarul de la Casa de pensii care a interpretat o lege si in acest caz a interpretat-o corect.
Noi nu putem sa va raspundem la intrebare pentruca ati uitat sa ne dati tocmai datele necesare analizei (stagiul in grupa de munca si ce grupa de munca aveti).
Presupunem ca aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani pentru stagii in grupele de munca si doriti ca aceasta reducere sa fie cumulata cu anticiparea de 5 ani.
Aceasta cumulare nu se poate face pentruca in art 66 din legea 263/2010 se prevede “ La acordarea pensiei anticipate partiale, reducerea varstei standard de pensionare prevazute la art 65 alin (1) (adica anticiparea de 5 ani - nota noastra) nu poate fi cumulata cu nicio alta reducere reglementata de prezenta lege sau de alte acte normative”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1