Subiect "grupa munca" Deschis de cercel neculai la data: 11/12/2012 5:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa munca
Scris de: cercel neculai la data: 11/12/2012 5:46am
Gen:masculin
Data nasterii24/07/1954
Stagiul de cotizare:32ani si 10 luni
Alte date:
Intrebare:din ani lucrati am 14 ani si 1 0luni in grupa 1 de munca Dupa recomandarile facute de dv am obtinut de la uzina metalugica o noua adeverinta in care precizeaza ca perioada se incadreaza in grupa 1 de munca in procent de 80% activ care se regaseste in aneza 2 pct 24 din legea 263/2010 incadrarea in grupa s-a facut cf ord 50/1990anexa 1 pct 25.,INSEMNIND CONDITII PECIALE DIN CE AM INTELES.intrebarea este ce influenta ade faptul ca procentul este de 80%si nu de 100%asuptra vechimii si a cuantumului pensiei
Re: grupa munca
Scris de: la pensie la data: 11/13/2012 2:23am
Fata de datele din mesajul anterior ati facut unele modificari care schimba raspunsul nostru.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 24 iulie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” .
Pentru ca stagiul dv de gr I sa fie asimilat cu conditii speciale trebuie sa fie indeplinite urmatoarele conditii :
- Locul dv de munca sa fie nominalizat in anexa 2 la legea pensiilor 263/2010
- Intreprinderea in care ati lucrat acest stagiu sa fie nominalizata in anexa 3 la legea pensiilor 263/2010 iar pozitia locului de munca din anexa 2 sa fie nominalizata in ultima coloana din anexa 3 in dreptul intreprinderii la care ati lucrat
- Sa fi lucrat pe durata programului normal de lucru dintr-o luna (program normal de lucru se intelege procent de lucrat 100 %).
Dv ati precizat numai indeplinirea primei conditii si datorita faptului ca, sigur, nu indepliniti ultima conditie stagiul dv se asimileaza cu conditii deosebite.
Pentru stagiul de 14 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 7 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani si 10 luni.
Pentru stagiul de 11 ani si 10 luni in grupa I (se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) echivalat cu conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani adica in 24 iulie 2017.
Aveti dreptul la pensionarea cu pensie anticipata partiala, diminuata cu 27 %, la varsta de 60 ani adica in 24 iulie 2014.
Pe perioada de 14 ani si 10 luni a stagiului in gr I se majoreaza punctajele lunare cu 50 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1