Subiect "CAND POT IESI LA PENSIE ANTICIPATA?" Deschis de daniela la data: 11/12/2012 7:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CAND POT IESI LA PENSIE ANTICIPATA?
Scris de: daniela la data: 11/12/2012 7:51am
Gen:F
Data nasterii:18.08.1963
Stagiul de cotizare:28 ANI DINTRE CARE 8 ANI LA GR 1
Alte date:
Intrebare cand pot iesi la pensie anticipata sau pensie anticipata partiala?am muncit 28 de ani si in prezent muncesc cu contract de munca,dar as dori sa stiu cand as putea sa ies in pensie anticipita,sau pensie anticipata partiala..va multumesc mult... cu mult respect
Re: CAND POT IESI LA PENSIE ANTICIPATA?
Scris de: la pensie la data: 11/13/2012 2:43am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 18 februarie 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca sau analizand anexele 2 si 3 de la legea pensiilor 263/2010.
Pentru stagiul de 8 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 32 ani.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 presupunem 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul de gr I de munca au fost echivalat cu conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 18 februarie 2022 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare la 33 ani si 3 luni (va lipseste 1 an si 3 luni).
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in 18 august 2024 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare la 33 ani si 3 luni .
Aveti dreptul la pensionarea cu pensie anticipata sau anticipata partiala (in functie de stagiul de cotizare realizat atunci), la varsta de 57 ani si 6 luni adica in 18 februarie 2021.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1