Subiect "pensionare anticipata" Deschis de Daniela Petrica la data: 11/13/2012 6:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: Daniela Petrica la data: 11/13/2012 6:05am
Gen:F
Data nasterii:30-Martie-1957
Stagiul de cotizare:din sept 1981-actualitate
Alte date:1976-1981 facultate la zi, I P Bucuresti; intre 1987-1989 concediu maternitate copil 0-2 ani; in 2006 luna noiembrie nu am lucrat-o.
Intrebare:

Buna ziua,
Va rog sa-mi calculati data cand pot obtine pensionare anticipata partiala,data pensionare la limita de varsta,cum se considera anii de facultate, in conditiile actualei legi in vigoare?
Multumesc.
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/14/2012 3:41am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 30 noiembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa varsta de 55 ani si 8 luni adica dupa 30 noiembrie 2012 atunci cand realizati stagiul de cotizare de 30 ani si 8 luni.
Stagiul dv de cotizare nu putem sa-l calculam fiindca este prezentat neclar deoarece:
- perioada de crestere copil nu poate fi calculata daca este fix 2 ani sau mai putin
- in perioada specificata de dv nu se acorda concediu de maternitate de 2 ani si presupunem ca in acea perioada ati intrerupt activitatea si nu ati primit indemnizatie caz in care acea perioada nu se ia in calculul stagiului de cotizare nici la pensia pentru limita de varsta nici la pensia anticipata partiala.
Perioada facultatii este considerata stagiu asimilat si se ia in calculul stagiului de cotizare si al punctajului pensiei numai la pensia pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1