Subiect "Pensionare" Deschis de Gelu la data: 11/13/2012 10:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare
Scris de: Gelu la data: 11/13/2012 10:28am
Gen:
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:40
Alte date:14 ani gr I CFR (depou si IDM)
Intrebare:In 26 01 2011 aveam dreptul sa depun cerere de iesire la pensie (comunicat de RU CFR) dar la 01.01.2011 dupa L. 263 am fost instiintat ca dupa noua lege ies la pensie cu preot. Asa o fi ? Multumesc anticipat
Re: Pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/14/2012 4:42am
Mai intai trebuie sa va facem observatia ca acesta nu este un site de socializare si pretindem ca mesajele si raspunsurile sa fie in limita decentei. Am facut aceasta precizare nu pentruca dv ati depasit limitele decentei ci fiindca sunteti inclinat sa o faceti si in aceste cazuri noi interzicem accesul pe site.
Mai facem observatia ca dv de dragul poantei ati pierdut scopul mesajului si ati dat date neclare cu multe prescurtari.
Conform promisiunii vom trata serios datele pe care le-ati furnizat si va raspundem astfel :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” .
Pentru a afla cum a fost asimilat stagiul dv de gr I va adresati unitatii in care ati lucrat acest stagiu.
Pentru stagiul de 14 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 7 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Daca stagiul de 14 ani in gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani.
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in acesta grupa de 14 ani aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani.
In varianta doua aveti dreptul la pensionarea cu pensie anticipata partiala, diminuata cu 18 %, la varsta de 60 ani daca atunci aveti stagiul de cotizare sub 43 ani (inclusiv sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca) sau pensie nticipata nediminuata daca aveti stagiul de cotizare de 43 ani..
Trebuie sa stiti ca nu legea actuala a pensiilor 263/2010 este vinovata pentru raspunsul Casei de pensii pentruca in cazul dv, prevederile vechii legi a pensiilor 19/2000 erau identice.
Re: Pensionare
Scris de: gelu geo la data: 12/15/2012 11:45pm
la pensie :
Mai intai trebuie sa va facem observatia ca acesta nu este un site de socializare si pretindem ca mesajele si raspunsurile sa fie in limita decentei. Am facut aceasta precizare nu pentruca dv ati depasit limitele decentei ci fiindca sunteti inclinat sa o faceti si in aceste cazuri noi interzicem accesul pe site.
Mai facem observatia ca dv de dragul poantei ati pierdut scopul mesajului si ati dat date neclare cu multe prescurtari.
Conform promisiunii vom trata serios datele pe care le-ati furnizat si va raspundem astfel :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” .
Pentru a afla cum a fost asimilat stagiul dv de gr I va adresati unitatii in care ati lucrat acest stagiu.
Pentru stagiul de 14 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 7 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Daca stagiul de 14 ani in gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani.
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in acesta grupa de 14 ani aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani.
In varianta doua aveti dreptul la pensionarea cu pensie anticipata partiala, diminuata cu 18 %, la varsta de 60 ani daca atunci aveti stagiul de cotizare sub 43 ani (inclusiv sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca) sau pensie nticipata nediminuata daca aveti stagiul de cotizare de 43 ani..
Trebuie sa stiti ca nu legea actuala a pensiilor 263/2010 este vinovata pentru raspunsul Casei de pensii pentruca in cazul dv, prevederile vechii legi a pensiilor 19/2000 erau identice.


În primul rând cer scuze pentru gluma dar sunt revoltat din următorul motiv:
Coleg de serviciu cu care am lucrat împreună în aceiaşi staţie şi funcţie a ieşit la pensie în 2010 decembrie cu 6 luni/an gr.1 iar eu aveam dreptul să ies la pensie în 2011 ianuarie dar nu am ieşit la pensie datorită L. 263/2010 (65 ani) dar ce mă revoltă este faptul că am făcut aceiaşi munca dar la colegul meu să luat în calcul 6 luni/an la mine 3 luni/an conform birou RU. Acest interpretare nu o înţeleg şi o consider discriminare. L.263/2010 se aplică retroactiv?
La CFR mecanici de locomotivă au rămas cu specială impiegaţi de mişcare au pierdut grupa 1 din 2001. Dar acum nici grupa 1 nu este au făcuto grupa 2, nu înţeleg nimic.
Re: Pensionare
Scris de: la pensie la data: 12/18/2012 2:13am
Intelegem ca aveti motiv sa va indignati pentruca uneori suntem tentati si noi sa credem ca avem astfel de motive.
Noi consideram ca nu trebuie sa analizati decat situatia dv nu a colegilor sau a altor categorii de salariati de la CFR deoarece riscati sa va indignati fie din motive obiective fie subiective.
Repetam in situatia prezentata de dv prevederile legii vechi a pensiilor 19/2000 sunt similare cu cele ale noi legi a pensiilor 263/2010. Rezultatul diferit este dat de o multime de factori care din pacate pot fi si subiectivi cum ar fi :
- Situatiile dv si ale colegului pot fi considerate diferite de o alta persoana decat dv.
- Actele prezentate de dv pot avea mici diferente fata de cele ale colegului datorita neglijentei sau corectitudinii unor functionari.
- Dosarul dv a fost analizat de un alt functionar de la casa de pensii.
Ceiace trebuie analizat este daca in cazul dv au fost aplicate corect prevederii legii pensiilor si in aceasta privinta va putem ajuta daca ne prezentati numai situatia dv dar clar adica :
1. Societatea la care ati lucrat stagiul de cotizare in locul de munca. Daca aceasta societate figureaza in anexa 3 la legea pensiilor 263/2010
2. Meseria/functia in care ati lucrat pe perioada stagiului in grupa de munca. Daca locul dv de munca in care ati lucrat pe perioada stagiului in grupa de munca figureaza in anexa 2 la legea pensiilor 263/2010
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1