Subiect "Ma pot pensiona pe caz de boala" Deschis de Buscan Petruta la data: 11/14/2012 6:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ma pot pensiona pe caz de boala
Scris de: Buscan Petruta la data: 11/14/2012 6:54am
Gen:F
Data nasterii:08.08.1975
Stagiul de cotizare:cel putin 5 ani continuu.
Alte date:
Intrebare: Sunt diagnosticata cu DSV, defect septal ventricular, insuficienta mitrala severa, gradul III-IV, cardiopatie dilatativa, hipertensiune pulmonara moderata,insuficienta cardiaca congestiva cls.II NYHA si status post endocardita cu streptococus mutans. Am refuzat operatia deoarece mi s-a spus ca nu-mi garanteaza nimeni nimic si chiar daca operatia poate decurge bine din punct de vedere tehnic, inima poate ceda postoperator.
Acum incerc sa ma pensionez pe caz de boala. Am lucrat in ultimii 5 anii la un hypermarket.
As dori sa stiu care trebuie sa fie perioada mea de cotizare pentru a putea iesi la pensie si cu ce grad as putea iesi?
De asemenea ce se intampla cu cei care nu au perioada de cotizare, dar sunt totusi bolnavi si nu pot lucra? Nu au dreptul la pensie sau ajutor?
Re: Ma pot pensiona pe caz de boala
Scris de: la pensie la data: 11/15/2012 1:47am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 08 august 2038 la varsta standard de pensionare de 63 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de 15 ani
Pentru a beneficia de pensie de invaliditate trebuie sa indepliniti urmatoarele contitii :
- Sa fiti incadrata in unul din cele trei grade de invaliditate in functie de diminuarea capacitatii de munca in urma afectiunilor pe care le aveti. Gradul de invaliditate il poate stabili numai medicul expert de la comisia de expertiza a capacitatii de munca instituita pe langa Casa de pensii teritoriala de care apartine domiciliul dv.
- Sa aveti un stagiu de cotizare necesar de 14 ani
In ceiace priveste stagiul necesar de 14 ani avem sa va dam urmatoarele informatii.
Deoarece aceasta conditie este prevazuta in art 73 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 casa de pensie nu-va acorda pensie de invaliditate prin procedura normala.
Puteti totusi obtine acest drept in urmatoarele cazuri:
1.
-Prezentarea la comisia de expertiza a capacitatii de munca .
- Daca obtineti incadrarea in unul din gradele de invaliditate intocmiti dosar de pensie si depuneti-l la Casa de pensii.
-Daca va este refuzata depunerea dosarului sau daca dupa depunere este respinsa cererea, faceti o Contestatie la Comisia Centrala de Contestatii (contestatia se depune la registratura casei de pensii) mentionandu-se in contestatie ca aceasta a fost facuta pe temeiul declararii neconstitutionale a prevederilor art 73 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 prin Decizia CCR (Curtea Constitutionala a Romaniei) nr 680/2010 publicata in Monitorul Oficial nr 566/09 august 2012
- Daca raspunsul la contestatie este tot negativ deschideti o actiune in justitie (la tribunal), in motivarea actiunii mentionati temeiul deciziei CCR nominalizate mai sus. Actiunea in justitie este scutita de taxe.
2.
Asteptati pana cand cele doua camere ale parlamentului vor respecta decizia CCR de mai sus si vor modifica legea.
Cei care nu au pensie si indeplinesc alte conditii primesc ajutor social de la primarie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1