Subiect "pensia" Deschis de Blanaru Gheorghe la data: 11/14/2012 2:26pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia
Scris de: Blanaru Gheorghe la data: 11/14/2012 2:26pm
gen.M
Data nasterii:05.09.1952
Stagiul de cotizare:36 ANI SI 10 LUNI GRUPA 3,3 ANI JUMATE GRUPA A 2..1 AN SI 3 LUNI PERIOADA ASIMILATA
Intrebare:AM BAGAT DOSARUL DE PENSIE ANTICIPATA SI MI-A VENIT DECIZIA.MI-AU TAIAT 45% CALCULANDU-MI PENSIA 400 DE LEI!PROBLEMA ESTE CACI 26 DE ANI AM AVUT GRUPA A 2 DAR DOSARUL ERA TINUT INTRO-O CLADIRE CARE A LUAT FOC DISTRUGAND TOATE ARHIVELE. AM FOST ACOLO SI MI-AU SPUS CA NU AU CE FACE,UNDE AS PUTEA SA GASESC ARHIVELE PENTRU AMI DEMOSTRA GRUPA?ESTE CORECT CAT MI-AU CALCULAT PENSIA MENTIONEZ CA AM LUCRAT CA STRUNGAR SI ALCEVA VA ROG AS PUTEA IESI PE DREPT LA 64 DE ANI SI 10 LUNI?VA ROG MULT CLARIFICATI-MI!VA MULTUMESC ANTICIPAT.
Re: pensia
Scris de: la pensie la data: 11/15/2012 2:52am
1. In privinta arhivelor cu situatia stagiului in gr II de munca nu va putem ajuta deoarece spuneti ca acestea au ars. Puteti incerca reconstituirea acestui stagiu daca este inscris in carnetul de munca, facand mai intai o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii (cererea se depune la registratura casei de pensii, si daca raspunsul este negativ, deschizand o actiune in justitie.
2. Nu putem aprecia daca pensia a fost calculata corect sau nu deoarece noi nu avem datele necesare si nu facem astfel de calcule. Pentru calculul pensiei am pus la dispozitie, pe site, un program de calcul gratuit pe care il puteti folosi si dv daca aveti datele necesare. Daca aveti dificultati in folosirea lui, reveniti si va ajutam.
3 Reducerea varstei standard de pensionare pentru stagiul in grupa II de munca se face numai acesta este de minim 6 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1