Subiect "PUNCTAJ MEDIU LUNAR PT SOMAJ" Deschis de neamu stefan la data: 11/16/2012 8:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PUNCTAJ MEDIU LUNAR PT SOMAJ
Scris de: neamu stefan la data: 11/16/2012 8:28am
Gen:M
Data nasterii:13021951
Stagiul de cotizare:40
Alte date:
Intrebare:Buna ziua! Va rog din inima sa-mi dati un raspuns la urmatoarea problema:Incepand cu luna iulie 2012 sunt somer si primesc indemnizatie de somaj in valoare de 653 lei timp de 12 luni dupa care intentionez sa ma pensionez partial anticipat.PUNCTUL DE PENSIE LUNAR PENTRU ACEASTA PERIOADAcum se calculeaza?se ia in cosideratie indemnizatia se spmaj sau venitul mediu lunar din ultimele 12 luni care au stat la baza calcului contributiilo sociale achitate(2780 lei).Articolul nr 98 al 2 din legea 260 /2010 faca o oarecare referire dar nu prea am inteles se face referire in toate cazurile sau numai la pensiile de invaliditate? unde trec in programul dvs sumele pt aceasta perioada? Va multumesc anticipat. PROGRAMUL ESTE EXCEPTIONAL .A sosit decizia de pensionare a sotiei si nu a rezultat nicio diferenta. va multumim pentru sprijinul acordat!
Re: PUNCTAJ MEDIU LUNAR PT SOMAJ
Scris de: la pensie la data: 11/17/2012 8:46am
Prevederile art 98 alin (2) din legea 263/2010 este foarte clara in acest sens adica :
“Pentru perioadele în care persoana a fost şomer, la determinarea punctajului lunar se iau în considerare drepturile băneşti lunare acordate care au constituit baza de calcul a contribuţiei de asigurări sociale”.
Prin “drepturile banesti lunare” trebuie sa intelegeti indemnizatia de somaj primita.
Ne bucura sa aflam ca am putut sa fim de folos la calculul pensiei sotiei dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1