Subiect "când pot ieşi la pensie anticipată" Deschis de MITU MIHAELA la data: 11/20/2012 6:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
când pot ieşi la pensie anticipată
Scris de: MITU MIHAELA la data: 11/20/2012 6:35am
Gen:feminin
Data nasterii:14 ianuarie 1957
Stagiul de cotizare:37 ani şi 4 luni(în prezent sunt în câmpul muncii).
Alte date:Am întrerupt activitatea pentru creşterea copiilor timp de 11 luni din stagiul total de cotizare.Am lucrat în grupa a II -a de muncă timp de 16 ani şi 3 luni (între anii 14 iulie 1975 - 01 noiembrie 1991),
( din aceÅŸti ani am intrerupt cele 11 luni pentru creÅŸterea copiilor).
Intrebare:1.La ce vârstă mă pot pensiona anticipat?, cu ce penalizare? 2.La pensia anticipată se ia în calcul grupa a II - a de muncă?
Vă mulţumesc anticipat.
Re: când pot ieşi la pensie anticipată
Scris de: la pensie la data: 11/21/2012 8:34am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 23 noiembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pe perioada itreruperii activitatii pentru cresterea copiilor s-a desfacut contractul de munca si aceasta perioada nu este socotita in grupa de munca
Pentru stagiul de 15 ani si 4 luni lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 1 luna.
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 8 luni adica in 23 noiembrie 2014.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata. La varsta de 55 ani si 8 luni adica in 23 noiembrie 2012.
La calculul pensiei anticipate se ia in calcul punctajul suplimentar pe perioada stagiului in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1