Subiect "intrebare" Deschis de oancea grigore la data: 11/21/2012 11:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: oancea grigore la data: 11/21/2012 11:07am
Gen:m
Data nasterii:23 08 1969
Stagiul de cotizare:25 ani
Alte date:
Intrebare:va multumesc pentru raspuns este cel la care ma asteptam dar mai am o nelamurire conform legi pensilor263 2010 pe care ati invocato la art 55 conform reduceri pensilorla 24 ani lucrati reducerea este de 5'6 ani lucrati in conditi deosebite iar conform art 58 reducerea de 10 ani in conditi handicapului preexistent calitati de asigurat iar conform art 60 reducerilede pensionare prevazute la art55precum si cele prevazute la alte articole pot fi cumulatefara ca reducerea sa fie mai mare de 13 ani iar varstele nu pot fi mai mici de50 ani femeile si 52 barbati.iar raspunsul dv era numai de 10 ani cazul meu va mai rog un raspuns sporurile pe care le am pe cartea de munca si pe adeverinte se iau in calcul la pensia de invaliditate va multumesc
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 11/22/2012 4:19am
Citarea prevederilor articolului 60 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 este gresita. Aceste prevederi suna astfel: Reducerile varstelor standard de pensionare prevazute la art 55, precum si cele prevazute de “alte acte normative” (nu la alte articole nn) pot fi cumulate fara ca reducerea totala sa fie mai mare de 13 ani.
Prin “alte acte normative” se inteleg alte legi cu caracter special cum ar fi legea 341/2004 a revolutionarilor prin care o anumita categorie de revolutionari primesc o reducerea a varstei standard de pensionare cu 5 ani.
Sporurile cu caracter permanent (nu cele care sunt diferite pe fiecare luna cum este sporul de acord) sunt luate in calculul tuturor tipurilor de pensii inclusiv pensia de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1