Subiect "pensie pe caz de boala" Deschis de carmen la data: 11/21/2012 11:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie pe caz de boala
Scris de: carmen la data: 11/21/2012 11:53am
Gen:feminin
Data nasterii:23.04.1980
Stagiul de cotizare:2 ani si 5luni
Alte date:
Intrebare:se poate iesi la pensie cu dignostic de ciroza biliara primara?
Re: pensie pe caz de boala
Scris de: la pensie la data: 11/22/2012 4:23am
Pentru a beneficia de pensie de invaliditate trebuie indeplinite urmtoarele conditii :
- Sa fiti incadrata in unul din cele trei grade de invaliditate de catre comisia de expertiza a capacitatii de munca, Aceasta comisie este organizata pe langa Casa de pensii. In cadrarea in unul din gradele de invaliditate depinde in principal de reducerea capacitatii de munca si aceasta o poate stabili numai medical expert de la comisia de mai sus.
- Sa aveti un stagiu necesar de cotizare care depinde de varsta. Pentru varsta cuprinsa intre 29 si 33 ani stagiul de cotizare necesar este de 9 ani.
In ceiace priveste stagiul necesar de 23 ani avem sa va dam urmatoarele informatii.
Aceasta conditie este prevazuta in art 73 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 casa de pensie nu acorda pensie de invaliditate fara indeplinirea acestei conditii.
Puteti totusi obtine acest drept in urmatoarele cazuri:
1.
-Prezentarea la comisia de expertiza a capacitatii de munca .
- Daca obtineti incadrarea in unul din gradele de invaliditate intocmiti dosar de pensie si depuneti-l la Casa de pensii.
-Daca va este refuzata depunerea dosarului sau daca dupa depunere este respinsa cererea, facaeti o Contestatie la Comisia Centrala de Contestatii (contestatia se depune la registratura casei de pensii) mentionandu-se in contestatie ca aceasta a fost facuta pe temeiul declararii neconstitutionale a prevederilor art 73 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 prin Decizia CCR (Curtea Constitutionala a Romaniei) nr 680/2010 publicata in Monitorul Oficial nr 566/09 august 2012
- Daca raspunsul la contestatie este tot negativ sa deschideti o actiune in justitie (la tribunal), in motivarea actiunii sa mentionati temeiul deciziei CCR nominalizate mai sus. Actiunea in justitie este scutita de taxe.
2.
Sa asteptetati pana cand cele doua camere ale parlamentului vor respecta decizia CCR de mai sus si vor modifica legea pensiilor.
Re: pensie pe caz de boala
Scris de: cjp la data: 11/24/2012 4:32pm
Buna ziua,
se accepta cereri la casele de pensii, dar nu au venit inca normele. pana in acest moment nu s-au emis decizii pentru astfel de cazuri.
decizia medicala de incadrare in grad este o conditie obligatorie pentru a emite o decizie de pensie de invaliditate.
Re: pensie pe caz de boala
Scris de: la pensie la data: 11/26/2012 1:02am
Pentru CJP
Va multumim pentru informatie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1