Subiect "pensie" Deschis de valeria gheorghe la data: 11/26/2012 4:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: valeria gheorghe la data: 11/26/2012 4:05am
Gen:F
Data nasterii:22.08.1957
Stagiul de cotizare:38 ani si 7 luni
Alte date:
Intrebare:Am depus la casa de pensie dosarul pentru pensie anticipata fara penalizare.Printre actele depuse am avut o adeverinta de grupa a 2-a.Mi s-a comunicat ca nu beneficiez de grupa a2-a intrucit functia din cartea de munca nu e compatibila cu grupa.Mentionez ca in anii in care am beneficiat de grupa am lucrat la sectorul de investitii deci activitate de constructii cu atributii in domeniu iar functia a fost de lucrator comercial intrucit unitatea era una cu activitati de comert si asa a putut sa ma incadreze.Vreau sa stiu de ce nu pot beneficia de grupa daca exista hot.guvernamentala unde spune ca personalul care lucreaza in constructii poate beneficia,nu spune ce functie trebuie sa ai.
Va multumesc anticipat!
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 11/27/2012 2:44am
Nu am inteles clar statutul intreprinderii la care ati lucrat, de constructii sau de comert, dar acest lucru are mai putina importanta.
Incadrarea locurilor de munca in grupele de munca inainte de 01 aprilie 2001 s-a facut conform Ordinelor 50/1990 si 125/1990 ale Ministerului Sanatatii si Ministerului Muncii si Ocrotirii Sociale.
Pentru incadrarea locurilor de munca in grupele I si II angajatorul trebuia sa intocmeasca o documentatie cu determinari de noxe si cu avizele si aprobarile necesare trebuia depusa la Casa de pensii.
Pentru a obtine recunoasterea stagiului in grupele de munca trebuie ca locul de munca sa se regaseasca in documentatia intocmita de angajator si angajatorul sa elibereze o adeverinta ca angajatul a lucrat in acel loc de munca minim 50 % in cazul gr I si minim 70 % in cadrul grupei II.
Functionarii Caselor de pensii trebuie sa verifice daca adeverinta dv de incadrare in grupele de munca este conforma cu documentatia depusa. Evident ca functionarii pot gresi dar asta nu inseamna ca in toate cazurile respingerii adeverintelor functionarii caselor de pensii au gresit.
Dv aveti urmatoarele cai de urmat :
- Depunerea unei contestatii catre Comisia Centrala de Contestatii prin care sa va argumentati dreptul la stagiul in gr II dar avand in vedere si documentartia specificata de noi. Contestatia se depune tot la registratura Casei de pensii.
- Daca primiti un raspuns negativ la contestatie aveti dreptul sa deschideti o actiune in justitie (la tribunal). Aceasta actiune este scutita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1