Subiect "cuantum pensie" Deschis de pantea albert la data: 11/26/2012 4:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cuantum pensie
Scris de: pantea albert la data: 11/26/2012 4:10am
Gen:B
Data nasterii:17.06.1954
Stagiul de cotizare:complet
Alte date:facultate la zi 5 ani, 20 ani grupa II
Intrebare:In situatia ipotetica a doua persoane care au stagiul complet de cotizare, au obtinut venituri identice in perioada de cotizare, toate celelalte conditii sunt identice, dar una din persoane a urmat, in plus,timp de 5 ani cursurile la zi ale unei facultati, CUANTUMUL PENSIEI VA FI ACELASI SAU IN CAZUL PERSOANEI CARE A URMAT FACULTATEA VA FI MAI MIC, TINAD CONT CA "COTIZAREA" SE DISTRIBUIE PE 5 ANI IN PLUS ? (cu venituri 0 ). Mi s-a spus ca situatia este reala! Daca este reala si nu mai avem nevoie la vechime si de "anii" de facultate, care diminueaza punctul, cum putem renunta oficial la acesti ani de "vechime", toate celelalte conditii fiind indeplinite ?
Re: cuantum pensie
Scris de: la pensie la data: 11/27/2012 3:07am
Gandirea dv este gresita deoarece nu cunoasteti cum se calculeaza cuantumul pensiei.
-Pe perioada studiilor universitare se ia in calcul salariu minim pe economie si in functie de perioada acestor studii punctajele anuale totalizeaza un puctaj de aproximativ 3 puncte. Deci in cazul ipotetic propus de dv cel cu studii universitare ar avea un punctaj total mai mare cu 3 puncte.
- Punctajul mediu al pensiei se face impartind punctajele totale anuale la stagiul complet de cotizare. Deci in cazul ipotetic propus de dv la ambii pensionari stagiul complet de cotizare fiind de 35 se va imparti cu 35.
In acest caz pensionarul cu studii universitare va avea un punctaj mediu mai mare cu 3/35 adica, cu 0,08571 puncte care la valoarea punctului de pensie de acum insemna o pensie mai mare cu 63 lei.
Deci in asemenea conditii nu mai vedem interesul de a renunta la stagiul asimilat pentru studii universitare desi modalitatea este simpla, nu mai atasati dosarului de pensie actele care dovedesc studiile universitare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1