Subiect "calcul pensie" Deschis de marculescu stefana la data: 11/26/2012 10:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: marculescu stefana la data: 11/26/2012 10:56am
Gen:F
Data nasterii:03.01.1953
Stagiul de cotizare:34.02.07
Alte date:
Intrebare:am incercat sa calculez pensia la limita de virsta conform acestui program stiind ca in carnetul de munca nu sint trecute toate veniturile realizate conform declaratiei de depuse la casa de pensii lunar de unitatea angajatoare.As vrea sa stiu cu cit de aproape de realitate este rezultatul obtinut cu ajutorul acestui program.
va pot spune ca in decizia de pensie este mentionat ca nu mi sa luat in calcul sporul de vechime dupa 1992
D aca ma puteti ajuta sau mai trebuie sa va dau alte date
va multumesc
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/27/2012 4:00am
Programul de calcul de pe site in cazul dv ar trebui sa nu dea diferente de 1 % fata de pensia calculata de Casa de pensii daca introduceti in calcul aceleasi date.
Deci grija dv este sa introduceti aceleasi date cu Casa de pensii. In privinta aceasta va facem urmatoarele observatii.:
1. - Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992 determinat asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Puteam sa va calculam noi acest spor daca stiam situatia stagiului dv de cotizare in 1975 si 1976 cand o perioada nu ati introdus date iar pe timp de 5 luni ati introdus codul “N”. Acest cod se introduce numai in lunile in care ati lucrat si nu aveti inscris salariul in carnetul de munca.
2. Pe perioada dupa 01 aprilie 2001 puteti afla sumele pentru care intreprinderea la care ati lucrat a platit CAS, cerand la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare”
3. Pe o perioada indelungata de timp ati introdus un spor de 25 %. Daca acest spor a fost introdus pentru stagii in grupele de munca acestea dau erori pentru perioada inainte de 01 aprilie 2001. Daca aveti stagii de cotizare in grupele de munca este indicat sa nu introduceti sporul de 25 % in program si ne dati noua perioada sub forma de la zi/luna/an la zi/luna/an si va calculam noi punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1