Subiect "data depunerii cererii de trecere la pensie limita de varsta" Deschis de grec mioara la data: 11/27/2012 8:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data depunerii cererii de trecere la pensie limita de varsta
Scris de: grec mioara la data: 11/27/2012 8:11am
Gen:f
Data nasterii:21.07.1953
Stagiul de cotizare:37 ani si 7 luni
Alte date:
Intrebare Cand pot depune cererea de trecere la pensia limita de varsta daca actualmente sunt pensionata anticipat partial?In luna decembrie sau ianuarie?Va multumesc antici-pat.
Re: data depunerii cererii de trecere la pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/28/2012 6:40am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 21 ianuarie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si stagiul minim de cotizare de 14 ani. si 10 luni.
Prevederile legii pensiilor sunt ca dosarul de pensionare sa fie depus incepand cu data in care realizati varsta standard de pensionare adica incepand cu 21 ianuarie 2013.
Daca in prezent nu sunteti angajata incercati sa discutati cu functionarii Casei de pensii posibilitatea depunerii dosarului inainte de aceasta data.
Re: data depunerii cererii de trecere la pensie limita de varsta
Scris de: LORD la data: 11/30/2012 1:20am
Art. 64. - (1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia anticipata se transforma in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin adaugarea perioadelor asimilate si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensiei anticipate.
(2) Transformarea pensiei anticipate in pensie pentru limita de varsta, in conditiile prevazute la alin. (1), se face din oficiu.
(Legea 263 din 16/12/2010, actualizata la data de 1 ianuarie 2012, privind sistemul unitar de pensii publice.)
Eu am trimis e-mail cu art. de mai sus acum o luna si am primit Decizia (20 zile) dar nu si banii. Pe Decizie scrie ca ei s-au apucat de recalculare in august, gogosi! Au facut recaqlcularea cu data corecta.
Re: data depunerii cererii de trecere la pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/30/2012 7:45am
Pentru Grec Mioara
Ne cerem iertare pentru neatentia noastra.
Trecerea la pensie pentru limita de varsta de la pensie anticipata partiala se face din oficiu (fara cerere) la data deschiderii acestui drept, in cazul dv in 21 ianuarie 2013. Dar din pacate recalcularea pensiei si plata diferentei se fac tot dupa cateva luni asa cun semnaleaza si D-l Lord

Pentru LORD
Multumim pentru semnalarea greselii comise de noi in raspunsul doamnei Grec Mioara.
Cat priveste intarzierea recalcularii pensiei dv nu avem niciun comentariu decat ca aceasta intarziere se inscrie in birocratia manifestata de toate Casele de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1