Subiect "lamurire" Deschis de elena serbanescu la data: 11/27/2012 8:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lamurire
Scris de: elena serbanescu la data: 11/27/2012 8:28am
Gen:f
Data nasterii:01,10,1957
Stagiul de cotizare:28,ani,10 luni
Alte date:
Intrebare:am lucrat,in afara de anii mentionati,calculati asa22 ani grupa a 2 a plus un an 5 luni,platita ca asigurat,zic,in afara de astia,am lucrat- 3 ani in italia,de unde an luat extras de la inps,uitindu-ma atenta acum ,constat ca perioada in care am lucrat cu contratto a progetto este lipsita de perioada la rubrica-luni lucrate-,desi contributiile exista,cam mici e drept,neregulile sint peste tot,mai putine e adevarat.avand aceasta nesiguranta,va rog ,as putea face un contract de asigurat pe perioada de un an,ca sa ajung la 30 ani si 11 luni pina la 1 sept.,2013,cand m-as incadra la pap,va rog frumos,multumiri.elena
Re: lamurire
Scris de: la pensie la data: 11/28/2012 7:01am
Prezentarea datelor privind stagiile de cotizare este neclara si pentru o clarificare este indicat sa mergeti la ghiseul casei de pensii pentru a va face un calcul corect al stagiului de cotizare si aprecierea necesitatii incheierii unui nou contract de asigurare sociala cu Casa de pensii..
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 01 septembrie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 22 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru perioada asigurata prin contract cu Casa de pensii si stagiul lucrat in Italia.
Pentru stagiul de 22 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 11 luni adica in 01 septembrie 2013 daca atunci aveti realizat stagiul complet de cotizare de 30 ani si 11 luni.
In concluzie in 01 septembrie 2013 daca atunci aveti realizat stagiul complet de cotizare de 30 ani si 11 luni puteti iesi la pensie pentru limita de varsta nu pensie anticipata partiala cum credeti dv
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1