Subiect "stagiu cotizare" Deschis de Petrini la data: 11/29/2012 1:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu cotizare
Scris de: Petrini la data: 11/29/2012 1:49am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
"(3) Stagiul complet de cotizare este de 35 de ani, atât pentru femei, cât şi pentru bãrbaţi. Atingerea acestui stagiu se realizeazã prin creşterea stagiului complet de cotizare, conform eşalonãrii prevãzute în anexa nr. 5."

Este inadmisibil , si ma intreb : ce fel de lege este lg. 263? ; nu s-a intrebat nimeni dintre romani, daca la 63 ani pentru femei stagiul complet sa fie 35 ani?
Acesti parlamentari, care spun ca apara interesele poporului, sunt niste paraziti??. Nu citesc si ei textele legilor pe care le voteaza??
Cum de desfiinteaza gr. I de munca dinainte de 2001, numai pentru ca intreprinderile( din metalurgie, etc.)au fost desfiintate , desi conditiile pentru care s-a acordat aceasta grupa se regasesc la cele pentru grupele speciale din noua lege, insa aceste intreprinderi normal ca nu se mai regasesc in anexe.
Re: stagiu cotizare
Scris de: la pensie la data: 11/30/2012 7:59am
Ne pare rau ca desi opinia noastra este ca aveti dreptate nu putem comenta aceste prevederi care fac parte din o lege in vigoare. Noi ne-am impus pe site un statut care nu ne permite aceste comentarii.
Singura observatie este ca grupa I dupa 01 aprilie 2001 nu a fost desfiintata la intreprinderile care in 2006 nu au facut demersurile necesare echivalarii ei, prin legea 226/2006, cu grupa conditii specile. Aceasta se asimileaza in mod automat cu grupa conditii deosebite la fel ca gr II.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1