Subiect "intrebare calcul pensie invaliditata" Deschis de oancea grigore la data: 11/29/2012 3:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare calcul pensie invaliditata
Scris de: oancea grigore la data: 11/29/2012 3:14am
Gen:m
Data nasterii:1969
Stagiul de cotizare:25 ani gr2 conditi deosebite
Alte date:
Intrebare:va multumesc pentru raspunsurile date anterior dar mai an niste nelamuriri ;1pentro sporurile din perioada 2001;adica sporul de vechime ,sporul de munca grea sporul denoapte si sporul de conditi deosebite unde trebuie sa ma adresez ca sa le am sa le pot baga la calculul de pe saitul dumneavoastra caci la intreprindere unde am lucrat nu se elibereaza adeverinte pentru perioada 2001-2010 cu sporurile .2-am observat ca pe saitul de calcul al pensieidupa ce am bagat detele pe care le detin punctajul de pensie este impartit direct la35 ani deci in cazul meu reducerea de 10 ani lucrati in handicap preexistentnu se poate calcula la dumneavoastra pe sait cea ce ramane de calculat punctajul avut se inparte la 23,4cum miati scris dv in raspunsurile date pana acum va multumasc
Re: intrebare calcul pensie invaliditata
Scris de: la pensie la data: 12/03/2012 1:22am
1 Pentru perioada dupa 01 aprilie 2001 nu se mai elibereaza adeverinte pentru sporuri deoarece sumele pentru care s-a platit CAS (salarii + sporuri) au fost trimise de catre angajatori la Casa de pensii pe cale electronica.
Puteti obtine aceste sume cerand la Casa de Pensii “Situatia stagiului de cotizare” dupa 01 aprilie 2001.
2.Programul de calcul pensie de pe site-ul nostru nu calculeaza punctajul mediu al pensiei cu stagii de cotizare reduse. Vom avea in vedere aceasta la urmatoarea modificare a programului.
Pentru a calcula punctajul mediu cu stagiul de cotizare redus dupa introducerea datelor in program faceti dv acest calcul impartind punctajul total realizat la 23, 33333 sau daca vi se pare dificil reveniti si va vom face noi acest calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1