Subiect "Adeverinte" Deschis de COSTEL STEFAN la data: 12/01/2012 4:49pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Adeverinte
Scris de: COSTEL STEFAN la data: 12/01/2012 4:49pm
Gen:M
Data nasterii:21.11.1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Am si eu o nelamurire si prin amabilitatea dumneavoastra poate ma voi informa mai bine.Sunt subofiter de jandarmi inca activ(am 18 ani si jumatate lucrati in sistem),avand posibilitatea ,cred eu,sa ma pensionez la limita de varsta.Am lucrat insa si in civilie in perioada 15.08.1980-19.10.1980,dupa care am fost incorporat in armata pe data de 24.10.1980,un an si sase luni,intorcandu-ma si angajandu-ma in termenul de doua saptamani pentru a nu pierde vechimea neintrerupta pe timpul armatei si lucrad intre intervalul 22.04.1982-01.06.1994.Pentru aceasta perioada mi-a fost eliberata in data de 25.05.2011,din arhiva unitatii,(am aflat foarte tarziu ca pot beneficia de aceasta grupa de munca),o adeverinta precum ca am lucrat in gr.a 2-a de munca in procent de 80% conform ord.50/1990 si ord.125/1990.As dori sa stiu daca aceaste adeverinte eliberate in baza acelor ordine sunt valabile pentru a putea a fi luate in consideratie la pensie si aici ma refer in special la acele acte normative mentionate.Si inca o problema.Perioada lucrata in civilie se calculeaza impreuna cu cea lucrata in sistem cand voi iesi acum la pensie, sau aceasta se calculeaza separat si se va adauga la pensie cand voi face anii de pensie pentru civilie,la 65 de ani?.Daca raspunsul este primul,cine va calcula pensia,cei din MAI sau cei din civilie.Va multumesc frumos.
Re: Adeverinte
Scris de: la pensie la data: 12/03/2012 4:12am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 21 octombrie 2018 la varsta standard de pensionare de 56 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 23 ani si 10 luni si stagiul minim in specialitate de 16 ani si 11 luni.
Pentru stagiile de 18 ani in conditii speciale si 12 ani in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 12 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 44 ani si 3 luni.
Aveti indeplinit stagiul minim de cotizare in specialitate deoarece la acest stagiu se cumuleaza perioada lucrata la jandarmi si stagiul militar si daca eventual aveti scoala de jandarmi.
Pentru stagiile de 18 ani in conditii speciale si 9 ani completi in grupa II (s-a calculat avand in vedere procentul de lucru in grupa II) asimilat cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si 6 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Daca adeverinta pentru grupa de munca, eliberata in anul 2011, este intocmita conform normelor de aplicare ale legii pensiilor aceasta este luata in consideratie.
Dosarul dv de pensie trebuie sa contina contine toate actele necesare conform normelor de aplicare a legii pensiilor(perioada de civilie + perioada militara) si va fi depus la la Inspectoratul judetean de jandarmerie care il transmite in termen de 15 zile Casei de pensii sectoriale. Casa de pensii sectoriala calculeaza punctajul lunar pentru perioada cat ati lucrat in jandarmerie si prin colaborare cere Casei de pensii teritoriale de care apartine domiciliul dv sa calculeze si sa ii transmita punctajul realizat pe perioada lucrata in sistemul public (civilie). Astfel decizia de pensionare pe care o veti primi va contine ambele punctaje realizate de dv in sistemul milirar si in civilie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1