Subiect "penalizare pensie anticipata" Deschis de Niculescu Cornelia la data: 12/02/2012 9:31pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
penalizare pensie anticipata
Scris de: Niculescu Cornelia la data: 12/02/2012 9:31pm
Gen:F
Data nasterii:10.04.1957
Stagiul de cotizare:37
Alte date:
Intrebare:Daca voi intra in pensie incepand cu data de 10.01.2013 cat ar fi penalizarea? Mentionez ca lucrez din luna octombrie 1974-vechime neintrerupta.Multumesc frumos
Re: penalizare pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/03/2012 4:28am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 10 ianuarie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 55 ani si 9 luni adica in 10 ianuarie 2013
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa 10 ianuarie 2013 atunci cand realizati stagiul de cotizare de 38 ani si 9 luni (va lipsesc cca 6 luni).
Opinia noastra este ca merita sa va completati stagiul de cotizare chiar daca pentru aceasta incheiati cu Casa de pensii un contract de asigurare sociala pe perioada care va lipseste, platind o contributie lunara minima. Contributia lunara minima platita in cadrul unui astfel de contract se stabileste anual prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat. In anul 2012 aceasta contributie a fost de 232 lei.
Re: penalizare pensie anticipata
Scris de: Niculescu Cornelia la data: 12/03/2012 11:41pm
Gen:f
Data nasterii:10.04.1957
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:
Intrebare: de la HR mi s-a raspuns ca in ianuarie 2013 stagiul de cotizare va fi de 37 ani si 2 luni, mi-ar mai lipsi 19 luni pentru stagiul complet. Daca inchei cu Casa de pensii un contract de asigurare sociala pe perioada care imi lipseste, platind o contributie lunara minima nu voi mai fi penalizata ?
Multumesc frumos
Jos este raspunsul dvs la prima intrebare





Intrebare:Daca voi intra in pensie incepand cu data de 10.01.2013 cat ar fi penalizarea? Mentionez ca lucrez din luna octombrie 1974-vechime neintrerupta.Multumesc frumos






Raspuns:Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 10 ianuarie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 55 ani si 9 luni adica in 10 ianuarie 2013
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa 10 ianuarie 2013 atunci cand realizati stagiul de cotizare de 38 ani si 9 luni (va lipsesc cca 6 luni).
Opinia noastra este ca merita sa va completati stagiul de cotizare chiar daca pentru aceasta incheiati cu Casa de pensii un contract de asigurare sociala pe perioada care va lipseste, platind o contributie lunara minima. Contributia lunara minima platita in cadrul unui astfel de contract se stabileste anual prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat. In anul 2012 aceasta contributie a fost de 232 lei.
Re: penalizare pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/04/2012 5:19am
Ne pare rau ca nu ati inteles raspunsul nostru. Vom incerca sa fim mai clari.
Pentru a beneficia de pensie anticipata, fara diminuare trebuie sa aveti varsta de 55 ani si 9 luni sau mai mare si stagiul de cotizare de 38 ani si 9 luni sau mai mare.
Completarea stagiului de cotizare pana la 38 ani si 9 luni poate fi facuta continuand activitatea sau daca nu mai puteti sa o continuati prin contract de asigurare sociala cu Casa de pensii.
Diferenta intre durata de timp cu care trebuie sa va completati stagiul de cotizare calculat de noi si cei de la HR (probabil casa de pensii) provine din faptul ca noi am considerat corecta expresuia dv “lucrez din luna octombrie 1974-vechime neintrerupta” si in acest caz acum trebuia sa aveti minim 38 ani si 2 luni.
Va mai precizam ca un contract de asigurare sociala nu se poate incheia pe o perioada trecuta, nu este avantajos sa-l incheiati daca va continuati activitatea sau daca va hotarati sa cereti pensie anticipata partiala in ianuarie 2013.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1