Subiect "calculare pensie" Deschis de cornelia la data: 12/05/2012 2:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculare pensie
Scris de: cornelia la data: 12/05/2012 2:45am
Gen:f
Data nasterii:11.06.1955
Stagiul de cotizare:3
Alte date:
Intrebare :Incerc sa claculez pensia si la stagiul standard de cotizare apar 358 de luni,cand cred ca ar trebui sa fie 361.De asemenea va rog sa-mi explicati cum calculez salariul pentru lunile in care am intrerupt activitatea cu o zi mai devreme(ex. 30 august)
Re: calculare pensie
Scris de: la pensie la data: 12/06/2012 8:08am
Credem ca va risipiti eforturile pe lucruri mai putin importatante in loc sa va concentrati pe cele care sunt esentiale.
Am incercat sa verificam datele introduse de dv si avem urmatoarele observatii :
1 Am fost surprinsi sa constatam ca ati descchis nu mai putin decat 24 de programe pe un acelasi nume fara posibilitatea de identificare a programelor intre ele. Noi am verificat datele introduse in un program care are 468 luni introduse dar daca mai introduceti cateva luni nu mai avem acelasi reper de identificare.
2 In programul verificat nu exista eroare in calculul lunilor introduse. Este posibil ca programul sa prezinte erori in timpul introducerii datelor daca stergeti datele intoduse in anumite luni dar dupa inchidere si revenire calculul este corect. Dar acesta este unul din lucrurile neesentiale.
3 Calculul salariului pe perioada unei luni lucrate incomplet se face in functie de numarul de zile lucratoare si acest calcul se face numai de catre Casa de pensii. Dv daca doriti puteti face un calcul aproximativ in functie de numarul zilelor calendaristice din acea luna. In exemplul dat de dv inmultiti salariul lunar cu raportul 30/31 . Si aceasta, dupa parerea noastra, este tot un lucru mai putin important pentruca o zi di cele peste 10 000 lucrate da o eroare la a cincea cifra semnificativa iar programul nostru este pentru estinarea pensiei..
4 Alte observatii dupa parerea noastra mai importante sunt urmatoarele :
- Selectarea codului “F” se face si pe timpul vacantei deci si in ultimul an pana la angajare adica in iulie si august 1980.
- Dupa parerea noastra sporul de vechime trebuia sa fie de 3 % in noiembrie 1990 si de 9 % in lunile aprilie- decembrie 1991 si tot 9 % in martie 1992.
- Ati completat date pe o perioada viitoare de doi ani care va face ca rezultatul calcului sa se modifice in fiecare luna chiar daca salariul dv ramane acelasi deoarece se modifica salariul mediu brut pe economie, cu ajutorul caruia se calculeaza punctajele lunare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1