Subiect "Cand ma pot pensiona" Deschis de Derecskei Stefan la data: 12/05/2012 11:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand ma pot pensiona
Scris de: Derecskei Stefan la data: 12/05/2012 11:17am
Gen:barbatesc
Data nasterii:16.08.1954.
Stagiul de cotizare:43 ani 5 luni 6 zile
Alte date:
-conditii normale de munca 10 ani 0 luni 18 zile
-conditii deosebite de munca 3 ani 5 luni 17 zile
-gr.2 am 22 ani 1 luna 15 zile
-stagiu aferent grupe/conditii de munca 6 ani 3 luni
-perioade asimilate 1 an 3 luni 22 zile
-stagiu aferent incapacitate temp de munca 0 ani 3 luni 7 zile
-M-am nascut si locuiesc in Baia Mare
Intrebare:Cand pot sa ma pensionez anticipat si beneficiez de reducerea varstei de pensionare daca am peste 30 de ani traiti in Baia Mare care dupa cum stiu a fost declarat zona afectata de poluare remanenta
Re: Cand ma pot pensiona
Scris de: la pensie la data: 12/06/2012 9:57am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 16 august 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 22 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite si 3 ani in conditii deoserbite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 16 februarie 2014.
Nu puteti beneficia de prevederile art 65 alin (5) din legea pensiilor care se refera la pensionarii care au locuit minim 30 ani in zonele poluate cum este orasul Baia Mare deoarece reducerea conform acestor prevederi nu se poate cumula cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca.
Deasemeni nici anticiparea de 5 ani pentru pensie anticipata conform prevederilor art 62 din legea pensiilor nu se poate cumula cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1