Subiect "pensia de invaliditate" Deschis de maria balan la data: 12/05/2012 2:52pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia de invaliditate
Scris de: maria balan la data: 12/05/2012 2:52pm
Gen:F
Data nasterii:22.06.1956
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Incepand cu data de 12.12.2012, prin decizia comisiei de expertiza, sunt pensionar de invaliditate gradul III. Urmeaza sa depun la casa de pensii documentele pentru calcularea si acordarea pensiei de invaliditate. Intrebarea mea este urmatoarea: la ce data inceteaza contractul meu individual de munca si de la ce data se va acorda pensia? Astept cu interes raspunsul dvs si va multumesc foarte mult.
Re: pensia de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 12/07/2012 7:37am
Contractul dv de munca inceteaza de drept de la data emiterii deciziei de pensie de invaliditate.
Conform art 104 alin (3) litera a) din legea pensiilor 263/2010 pensia se acorda de la data incetarii platii indemnizatiei pentru incapacitate de munca daca depuneti cererea si dosarul de pensie in termen de 30 zile de la data emiterii deciziei medicale si daca ati depus acest dosar inainte de incetarea platii indemnizatiei pentru incapacitate de munca.
In cazul in care nu se indeplinesc conditiile de mai sus pensia se acorda de la data incetarii calitatii de asigurat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1