Subiect "intrebare" Deschis de Matei V la data: 12/11/2012 6:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: Matei V la data: 12/11/2012 6:24am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua .In data de 5.12.2012 am primit Decizia medicala asupra capacitatii de munca gr II dar pana la data de 25.12.2012 eu am dus CM la firma.Acum vin si cu intrebarea cu ce data se incheie cartea de munca daca eu merg cu acest document la firma la care lucrez.Ce documente ar trebui sa primesc eu de la firma la care lucrez pentru a merge sa le depun la casa de pensii .Va multumesc
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 12/12/2012 3:12am
Contractul dv de munca inceteaza de drept de la data emiterii deciziei de pensie de invaliditate.
Conform art 104 alin (3) litera a) din legea pensiilor 263/2010 pensia se acorda de la data incetarii platii indemnizatiei pentru incapacitate de munca daca depuneti cererea si dosarul de pensie in termen de 30 zile de la data emiterii deciziei medicale si daca ati depus acest dosar inainte de incetarea platii indemnizatiei pentru incapacitate de munca.
In cazul in care nu se indeplinesc conditiile de mai sus pensia se acorda de la data incetarii calitatii de asigurat.
Actele pe care trebuie sa le contina dosarul de pensie de invaliditate depind de situatia dv si preferam sa va indrumam undeva unde le gasiti enumerate in totalitate si de unde le alegeti pe cele care sunt conforme cu situatia dv.
Astfel va inndicam sa vizitati site-ul unei case de pensii judetene la adresa :
http://www.pensiiprahova.ro/prestatii/pensii/invaliditate/830-2/
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1