Subiect "LAMURIRE" Deschis de SIMONA A. la data: 12/11/2012 8:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
LAMURIRE
Scris de: SIMONA A. la data: 12/11/2012 8:18am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

In cartea de munca a tatalui meu la un moment dat este trecut: indexat salariu (ex. 124724/88590) banuiesc ca suma de 124724 este salariul iar 88590 o suma de bani ce a fost acordata in plus,aceasta suma de 88590 unde o trec in tabelul de calcul? Sau fac un total si il trec la suma lunara?
Din anul 2001 apare pe langa acesta indexare, la coloana ``meseria sau functia`` spor vechime 25%, cond. grele 12% si cond. nocive 37500. unde le trec si pe acestea in tabel?

As dori sa-i fac un calcul al pensiei (a iesit la pensie in 16.07.2010). Problema este ca s-a judecat cu ``fosta uzina`` deoarece la data pensionarii el figura cu 26 ani de gr. a II-a in loc de gr. I.
Re: LAMURIRE
Scris de: la pensie la data: 12/12/2012 4:29am
1. In perioada in care in carnetul de munca sunt trecute doua cifre sub forma de fractie suma mica reprezinta salariul tarifar iar cea mare total castig diferenta reprezentand sporuri. Deci pe acea perioada dv treceti in coloana salariu tarifar suma mai mare fara a mai introduce sporuri.
2, Acolo unde aveti trecut in carnetul de munca separat salariul tarifar si separat sporurile in % si suma fixa introduceti salariul tarifar in coloana salarii si sporurile separate in coloanele sporuri in % sau in suma fixa dar fiti atenta sa nu introduceti sporurile de doua ori si in coloana salarii si in coloanele sporuri.
3.Am verificat datele introduse de dv in program si mai avem urmatoarele observatii :
- In pagina de intrare ati completat cu “Da” caseta “25 ani in conditii speciale” si dupa parerea noastra este gresit, cel putin pentru moment pana primeste hotarare de judecata pentru recunoasterea stagiului de 26 ani in gr I si numai daca stagiul de gr I a fost echivalat cu conditii speciale poate completa cu da acea rubrica.
- Tot in pagina de intrare in caseta punctaj suplimentar pentru stagiul in grupa de munca trebuie sa introduceti punctajul acordat conform OUG 209/2008 specificat in decizia de pensionare
- In perioada anterioara lui 01 aprilie 1992 nu ati introdus sporul de vechime determinat asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am calculat noi acest spor pe care trebuie sa-l introduceti in program :
Intre noiembrie 1975 - octombrie 1980 3 %
Intre noiembrie 1980 - august 1983 5 %
Intre septembrie 1983 - octombrie 1985 9 %
Intre noiembrie 1985 – octombrie 1990 12 %
Intre noiembrie 1990 - martie 1992 15 %
- Verificati daca la dosarul de pensie a avut depuse adeverinte de sporuri in % sau fixe pe care nu le-ati introdus in program.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1