Subiect "calcul pensie" Deschis de marculescu stefana la data: 12/11/2012 11:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: marculescu stefana la data: 12/11/2012 11:06am
Gen:
Data nasterii:03.01.1953
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.
IMI CER SCUZE CA REVIN CU INTREBARI DAR LA PRIMA INTERVENTIE NU NU AM AVUT TOATE DATELE NECESARE.
AM SOLICITAT LA CASA DE PENSII SITUATIA STAGIULUI DE COTIZARE PE CARE L-AM INTRODUS IN PROGRAM
DE ASEMENEA AM MODIFICAT SI SPORUL DE VECHIME PENTRU CARE VA SI NOTEZ SITUATIA ANGAJARILOR PENTRU A PUTEA VERIFICA DV
PERIOADA 02.10.1972---11.08.1975 CIND MI S-A DESFACUT CONTRACTUL DE MUNCA CF.ATR 129
01.02.1976----24.05.1976 CIND AM INLOCUIT PE ALTCINEVA
13.09.1976---01.02.2008
DUPA CALCULUL CU ACEST PROGRAM REZULTA O DIFERENTA DE 85 LEI NOI FATA DE PENSIA PE CARE O PRIMESC
DIN CIT AM CITIT AICI AM INTELES CA ACEST PROGRAM ESTE
ACELASI CU CEL AL CASEI DE PENSII
IN DECIZIA DE PENSIE ESTE MENTIONAT CA NU S-A LUAT IN CALCUL SPORUL DE VECHIME,DAR CIND AM FOAST SA INTREB MI S-A SPUS CA E BINE CALCULAT DAR AU SCRIS GRESIT IN DECIZIE
ACUM ,DV CE SFAT IMI DATI ?
CUM POT REZOLVA ACEASTA PROBLEMA?
VA MULTUMESC SI IMI CER SCUZE
PROBLEMA
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 12/12/2012 6:00am
Programul de calcul pensie de pe site nu da rezultate cu diferente asa mari fata de programul utilizat de Casa de pensii daca in ambele se introduc aceleasi date.
Deci inainte de a va intreba ce trebuie sa faceti trebuie sa verificati daca ati introdus corect datele in programul de pe site.
In aceasta privinta avem urmatoarele observatii :
- Sporul de vechime introdus de dv inainte de martie 1992 contine erori.
Dupa calculele noastre acest spor trebuie sa fie :
Intre iulie 1978 - iunie 1983 3 %
August 1983 5 %
Intre septembrie 1983 - iunie 1988 9 %
Intre iulie 1988 - martie 1992 12 %
- Alte sporurile introduse in program inainte de arilie 2001 sa fie cele cuprinse in adeverintele depuse la dosarul de pensie.
Contestarea calculului pensiei de catre Casa de pensii nu poate fi facuta motivand diferenta intre cele doua calcule. Pentru a demonstra un calcul gresit facut de Casa de pensii trebuie sa aratati unde este gresala si pentru aceasta va poate ajuta rezultatele calculului de pe site-ul nostru. Pentru aceasta mai intai trebuie sa va asigurati ca ati introdus datele corect si apoi faceti comparatie intre punctajele anuale (accesibile prin click pe “Datele introduse”) de pe site-ul nostru cu cele de la Casa de pensii. Pentru aceasta insa trebuie sa aveti si punctajele anuale obtinute de catre Casa de pensii iar daca nu le aveti le cereti acesteia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1