Subiect "pensie de invaliditate" Deschis de balan maria la data: 12/12/2012 1:48pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate
Scris de: balan maria la data: 12/12/2012 1:48pm
Gen:F
Data nasterii:22.06.2012
Stagiul de cotizare: 36 ANI
Alte date:
Intrebare: In data de 10.12.2012 am fost incadrata la pensie invaliditate gradul II de catre Comisia de expertiza medicala. Am depus dosarul de pensie la oficiul de pensii in data de 11.12.2012, ultima zi de concediu medical fiind.11.12.2012.
La institutia unde lucrez am depus cerere de concediu fara plata din data de 12.12.2012, nedepunand inca decizia comisiei de expertiza, incercand sa pastrez cat mai mult posibil calitatea de asigurat,pana cand va fi emisa decizia de pensionare de catre casa de pensii.
In contractul de munca al institutiei unde lucrez este prevazut acordarea unui salariu la pensionare. Intrebarea mea este urmatoarea: pot incasa acest salariu prevazut de CCM in ianuarie sau februarie,perioada in care as figura in concediu fara salariu? Nu stiu daca dupa data ivirii invaliditatii de grad II mai pot figura cu venituri realizate nu din prestarea unei muncii ci dintr-un drept prevazut in CCM.
Astept cu interes raspunsul dvs.
Va multumesc,
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 12/13/2012 2:42am
Situatia se complica putin.
Plata salariului prevazut in contractul colectiv de munca in perioada de concediu fara plata depinde de legislatia salarizarii dar nu vedem nici un impediment ca sa-l primiti.
Mai complicat este din punct de vedere al legislatiei pensiilor care nu admite castiguri din activitate profesionala pe perioada pensiei cu gradul II de invaliditate. Nu cunoastem cum va fi evidentiata in situatia transmisa catre Casa de pensii aceasta suma care de fapt este un drept pentru o activitate profesionala trecuta asa cum ati precizat si dv. Noi consideram ca este corect sa primiti si suma ca prima si pensia de invaliditate.
Pe perioada pensiei de invaliditate de gradul II nu puteti cumula pensia cu castiguri din activitate profesionala deoarece in adeverinta medicala se specifica pierderea in totalitate a capacitatii de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1